Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Cudowny kurczak tikka masala - błyskawiczny obiad rodem z Indii
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Cudowny kurczak tikka masala - błyskawiczny obiad rodem z Indii

Kurczak Tikka Masala
canva / autor: ferozeea

Najczęściej potrawa ta jest podawana ryżem i chlebkami naan. Mimo skomplikowanej nazwy, przygotowanie tego dania wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko parę składników oraz dobrze skomponowane przyprawy, aby ze zwykłego kurczaka stało się prawdziwym przysmakiem inspirowanym kuchnią indyjską.

 Jednak nie z Indii?

O to, skąd właściwie wzięła się ta potrawa, trwają ciągłe spory. Nie jest to z pewnością tradycyjna potrawa indyjska, ale należy tutaj zaznaczyć, że wpływ indyjskiej kuchni na to danie jest bardzo silny. Jedną z najpopularniejszych teorii o powstaniu kurczaka tikka masala, jest ta, mówiąca, że powstał on w Glasgow w latach 60. XX wieku. Podobno jeden, niezadowolony klient, po zamówieniu tradycyjnego kurczaka tikka, narzekał iż jest on za suchy i niezdatny do zjedzenia.

Zażądał wtedy od kucharza sosu, który umożliwi mu zjedzenie potrawy do końca. Kucharz, nie wiedząc co zrobić, gdyż nie był przygotowany na zrobienie jakiegokolwiek sosu, postanowił zaimprowizować i stworzył sos z resztek zupy pomidorowej do której dodał jogurtu oraz przypraw. O dziwo sos tak zasmakował krnąbrnemu klientowi, że od tej chwili danie to stało się stałym punktem w menu.

Druga teoria opiera się na fakcie odnalezienia oryginalnej receptury w źródle z 1947 roku. Potrawa miała powstać w Delhi. Jednak najbardziej prawdopodobne historia kurczaka tikka masala opiera się na wersji, w której danie pochodzi z Indii Brytyjskich. Brytyjczycy nie przyzwyczajeni do innej, ostrej kuchni prosili lokalnych kucharzy o dostosowanie indyjskiej tradycji kulinarnej do brytyjskich podniebień. W ten sposób powstało wiele dań, które zostało przekształcone i zmienione pod gusta brytyjskie. Prawdopodobnie pierwowzorem kurczaka tikka masala był maślany kurczak, pochodzący z Pendżabu w Indiach.

W każdym razie, potrawa stała się z czasem popularna na całym świecie, a kolejne restauracje, wprowadzają ją do swojego stałego menu. Najczęściej jednak serwowana jest w Wielkiej Brytanii, gdzie należy do 7 najpopularniejszych kurczaków curry. Tikka masala jest tak uwielbiany przez Brytyjczyków, że minister spraw zagranicznych Robin Cooka, na znak wielokulturowości Wielkiej Brytanii, ustanowił go potrawą narodową.

Przepis Gordona Ramsaya – kurczak tikka masala

O popularności tej potrawy, może świadczyć fakt, że sam mistrz Gordon Ramsay, stworzył swój przepis i podzielił się nim z fanami.

Do przygotowania kurczaka tikka masala według receptury kulinarnego mistrza, potrzebujesz:

- 4 piersi z kurczaka- 1 cebula- 1 świeża papryczka chilli- kawałek świeżego imbiru- 3 ząbki czosnku- 0.5 łyżeczki chilli w proszku-1 łyżeczka kurkumy- 2 łyżeczki garam masala- 1 łyżeczka brązowego cukru- 1 łyżka koncentratu pomidorowego- 400g pomidorów z puszki- 10 suszonych liści curry- 6 łyżek jogurtu naturalnego- świeża kolendra

Przygotowanie zacznij od obrania i posiekania cebuli. Podsmaż ja następnie na oleju. Dodaj do niej pokrojone papryczki chilli, imbir oraz czosnek. Smaż przez około 3 minuty, aby produkty puściły smak. Teraz dorzuć wszystkie przyprawy w proszku, również cukier. Na koniec dodaj koncentrat i pomidory z puszki. Wszystko dokładnie wymieszaj. Gdy pomidory się już podgrzeją, zmiksuj wszystkie składniki przy pomocy blendera na gładki, aksamitny sos.

Gdy sos już będzie gotowy, pora zająć się kurczakiem. Piersi pokrój w duża kostkę i podsmaż z każdej strony na oleju. Dodaj pokruszone liście curry oraz dopraw do smaku, przyprawami, które zostały użyte w sosie. Gdy mięso się zarumieni, i nie będzie już surowe w środku, przełóż zawartość patelni do garnka, w którym znajduje się wcześniej przygotowany sos. Dodaj jogurtu. Wszystko razem pogotuj jeszcze przez około 5 minut.

Podawaj od razu po przygotowaniu. Najlepiej smakuje z ryżem i chlebkami naan lub domowym podpłomykiem.

Tagi: Przepis