Smakosze.pl
Suszona kiełbasa

simm49, Getty Images

Czy kiełbasa z białym nalotem nadaje się do jedzenia?

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kiełbasa z białym nalotem wywołuje w tobie niepokój i natychmiast wyrzucasz ją do śmietnika? Niestety popełniasz ogromny błąd, gdyż taka wędlina jest całkowicie zdatna do spożycia. Nalot jest skrystalizowaną solą oraz białkiem, a znawcy kiełbas są zdania, że jego obecność oznacza wysoką jakość mięsa.

Kiełbasa w Polsce jest jednym z najczęściej kupowanych i jedzonych produktów spożywczych. Długi termin przydatności do spożycia, niezły stosunek ceny do ilości, a także wyjątkowy wędzony smak sprawiają, że chętnych do tej wędliny nie brakuje.

Choć dzisiejsza pogoda nie rozpieszcza, z pewnością niektórzy fani grillowania mimo wszystko decydują się na odpalenie grilla. Smażona na ruszcie kiełbasa smakuje przecież najlepiej. Jeśli zauważyłeś na niej biały nalot, nie martw się - jej stan jest całkowicie normalny i zdatny do jedzenia.

Brukselka w trakcie gotowania

Jak ugotować brukselkę, żeby nie była gorzka?

CZYTAJ DALEJ

Czym jest nalot na kiełbasie?

Białe plamki widoczne na żywności od razu przyciągają uwagę - myślimy, że jest to pleśń lub inna oznaka zepsucia. W przypadku kiełbas biały nalot nie jest żadnym powodem do niepokoju, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy jakości mięsa. 

Nalot pojawia zupełnie naturalnie na kiełbasach, kabanosach czy szynkach, które po peklowaniu czy wędzeniu, wiesza się do wysuszenia. W czasie kolejnych tygodni, w trakcie których mięso wisi na hakach, na jego powierzchni krystalizuje się sól oraz białko, tworząc białą warstwę.

Nalot wyznacznikiem dobrej jakości

Gdy widzisz go na kupionej lub własnoręcznie przygotowanej wędlinie, masz powód do radości. Dzięki niej wiesz, że produkt nie jest zepsuty, a jego właściwości stają się lepsze, w czasie dojrzewania mięsa. Przechowywana w dobrych warunkach kiełbasa nie psuje się przez bardzo długi czas.

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym przekazujemy wieści o straszliwym odkryciu w popularnych przyprawach. W tym tekście  zdradzamy najlepszy przepis na pyszne cebulowe kule faszerowane mięsem - idealna grillowa przekąska.

Gdy jednak wilgotność lub temperatura są zbyt duże, na mięsie może wyrosnąć niebieskawa lub lekko zielona pleśń. Taki wyrób nie nadaje się już do spożycia, gdyż grozi to zatruciem pokarmowym. Spleśniałe mięso należy bez wyjątku zutylizować.

Szlachetna pleśń na mięsie

Podobnie jak w przypadku serów pleśniowych, niektóre wyroby wędliniarskie także są uszlachetniane zdrowymi szczepami pleśni, które nadają im ciekawych aromatów, smaków, a niekiedy całkowicie zmieniają ich strukturę i właściwości. 

Hiszpański fuet i niektóre rodzaje salami są właśnie pokryte białym meszkiem. Ta pleśń chroni mięso przed zakażeniem patogenami, nadaje mu charakterystycznego, lekko gorzkiego i orzechowego smaku, a także konserwuje je na długie miesiące.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >