Smakosze.pl
Kiwi

Alexas_Fotos--686414, pixabay

Czy można jeść skórkę od kiwi?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Kiwi jest jednym z najsmaczniejszych owoców - dzięki połączeniu smaków słodkiego i kwaśnego, tworzy pyszny efekt. Wiele osób przed zjedzeniem kiwi obiera je, gdyż wydaje im się, że skórka nie jest jadalna. Tym samym popełniają

Kiwi posiada charakterystyczną, lekko brązową skórkę, która pokryta jest drobnymi i krótkimi włoskami. Nie wygląda ona zbyt apetycznie, dlatego wielu z nas decyduje się na obranie jej. Nie spodziewamy się wszak, aby była dobra, czy w ogóle w jakimś stopniu jadalna. 

Kiwi wywodzi się z Chin, jednak obecnie, jednym z największych producentów tego owocu, jest Nowa Zelandia. Co ciekawe, od ptaka kiwi żyjącego jedynie na terenie Nowej Zelandii wywodzi się nazwa owocu - jego skórka jest podobna do upierzenia nielota.

Kiwi można jeść ze skórką?

Zdecydowanie tak. Podobnie jak inne "owłosione" owoce, takie jak brzoskwinia, skórka kiwi jest w zupełności jadalna. Mało tego - znacznie zdrowszym sposobem jedzenia kiwi jest właśnie nieobieranie go - w i bezpośrednio pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych.

Samo jedno kiwi zawiera tyle witaminy C, że zjedzenie go pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tę substancję. Duża ilość witaminy E, czyli doskonałego antyoksydantu, poprawia jakość skóry, a także chroni przed działaniem wolnych rodników. 

Co zawiera skórka kiwi?

Przede wszystkim mnóstwo w niej błonnika, który jest bardzo skuteczny w walce z nadwagą. Po spożyciu ułatwia wypróżnianie, wiążąc wodę w jelitach, a także sprawia, że czujemy się syci przez wiele godzin - dzięki czemu nie podjadamy pomiędzy posiłkami.

Na naszej stronie możesz znaleźć mnóstwo innych wiadomości, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy recepturę na inny ciekawy przepis czyli pastę z kiszonych ogórków. W tym tekście wskazujemy czy sos sojowy jest zdrowym zamiennikiem przyprawy maggi.

W miąższu znajdującym się zaraz pod skórką, który podczas obierania usuwamy, jest znacznie większa ilość witamin, minerałów i antyoksydantów, niż w reszcie owocu. Pozbywając się włochatej skórki, tracimy dużą część z dobra, które moglibyśmy bezpiecznie przyjąć. 

Źródło: Lesyy, Getty Images Pro

Jak jeść kiwi, aby skórka nie przeszkadzała?

Dla ludzi, którzy nie są w stanie się przemóc i mimo wszystko dalej obierają ten owoc, istnieje sposób, aby trochę oszukać mózg. Przed konsumpcją delikatnie zetrzyj włoski przy pomocy twardszej strony czystego zmywaka kuchennego. Uważaj przy tym, aby nie zetrzeć skórki. 

Pamiętaj, by przed zjedzeniem dokładnie kiwi umyć. Na powierzchni owoców i warzyw mogą wszak bytować przeróżne patogeny, takie jak bakterie czy pasożyty, a szybkie przemycie wodą może się ich pozbyć.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps.pl; kobieta.onet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >