Smakosze.pl
Sos sojowy

ANDRODYN /Pixabay

Czy sos sojowy jest zdrowy?

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Sos sojowy wywodzi się z kuchni azjatyckiej - tam stosowany jest jako podstawowa przyprawa do wielu potraw. Obecnie mnóstwo osób zamienia klasyczną maggi na sos sojowy myśląc, że jest znacznie zdrowszy. Niestety nie wszystkie są zdrowe i trz

Tradycyjny sos sojowy produkowany jest według mocno skomplikowanej procedury, polegającej głównie na długim fermentowaniu mieszaniny soi, pszenicy, wody, soli oraz specjalnej pleśni. Taką mieszaninę wlewa się do zbiorników fermentacyjnych, gdzie leżakuje przez kilka miesięcy.

Po fermentacji całość układa się na tkaninie przypominającej bawełnianą gazę używaną w serowarstwie. Następnie prasuje się masę, a płyn, który z niej wycieka, butelkuje się, pasteryzuje, nalepia etykiety i wysyła do dystrybutorów. Miłośnicy sosu sojowego z całego świata potrafią wydawać spore sumy na dobrej jakości sos.

Sos sojowy zamiast maggi

Od jakiegoś czasu panuje tendencja w zachodniej kulturze do wymiany tradycyjnej maggi właśnie na sos sojowy. Garściami czerpiemy z kultury japońskiej i dodajemy sos sojowy do wielu dań, takich jak zupy, marynowane mięsa czy nawet jajecznicę. 

Dużą część dostępnego sosu w naszych sklepach wytwarza się za pomocą hydrolizy kwasowej, czyli podgrzewaniu soi do 80 stopni Celsjusza i mieszania z kwasem chlorowodorowym. W ciągu kilku dni uzyskuje się produkt podobny, do tradycyjnego sosu. 

Trzeba jednak pamiętać, że taki sos jest pozbawiony wielu smakowych substancji, które odpowiadają także za kolor i aromat - te są więc do niego dodawane osobno. Proces hydrolizy powoduje również wytwarzanie wielu niekorzystnych substancji chemiczny, w tym rakotwórczych. Nie warto więc sięgać po najtańsze warianty.

Opisaliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą zaspokoić twoją ciekawość. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy największy sekret Kinder Niespodzianki. W tym tekście  prezentujemy najnowsze produkty, które już niedługo będą dostępne w sklepach Lidl.

Źródło: canva.com/Leung Cho Pan

Jaki sos sojowy wybrać?

W Japonii nie wolno sprzedawać ani nawet nazywać produktu otrzymanego drogą hydrolizy mianem sosu sojowego. W innych krajach nie ma jednak takich regulacji, a więc klienci muszą być znacznie bardziej świadomi i powinni uważnie przyglądać się składom na etykietach.

Generalnie najlepszym kryterium wyboru jest w przypadku sosu sojowego cena. Im ta jest wyższa, tym większa szansa na kupno tradycyjnego i naturalnego produktu. Dodawane do zestawów sushi i innych potraw kuchni azjatyckiej na wynos małe buteleczki sosu, najczęściej są właśnie jego tańszym zamiennikiem, dlatego zalecamy ich unikanie. 

Dobry jakościowo sos powinien zawierać jedynie soję, pszenicę, wodę oraz sól. Jeśli w składzie widnieją barwniki, konserwanty lub inne składniki, a dodatkowo cena sosu jest podejrzanie niska, istnieje duża szansa, że trzymasz w ręku tanią podróbkę oryginalnego sosu przygotowanego według klasycznej receptury.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: barbellkitchen.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >