Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy można jeść czarną końcówkę banana? Prawie każdy był w błędzie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.02.2024 12:41

Czy można jeść czarną końcówkę banana? Prawie każdy był w błędzie

końcówka banana
Canva

Banany cieszą się zasłużoną popularnością. Należą do najczęściej jadanych ze wszystkich egzotycznych owoców, a także nieodłączny składnik wielu deserów. Jednak do jednej rzeczy w bananach podchodzimy z rezerwą. Czy w micie o szkodliwej czarnej końcówce banana leży prawda?

Odżywcze banany

Banany to źródło wielu ważnych mikroelementów, zwłaszcza potasu. Dostarczają do naszego organizmu także wiele witamin: A, B6, C, E i K. Są też, jak na owoce, niezwykle kaloryczne: dwa banany to całkiem niezły szybki posiłek w zabieganym dniu.

Lubimy je także za uniwersalność: mączny banan to świetny dodatek do ciast – nie tylko pokrojony w plasterki jako smaczna dekoracja. Przejrzałego banana rozgnieciony widelcem można dodać bezpośrednio do ciasta, jak choćby na gofry czy naleśniki, by zmienić jego smak i strukturę. Genialnie komponuje się także w koktajlach.

dojrzałe banany
fot. Canva
Ten napój to hit wśród gwiazd Hollywood. Dodaje energii i odchudza, łatwo zrobisz go sama z 4 składników

Czy można jeść zakończenie banana

W tym wszystkim tkwi jednak przekonanie, że końcówka, która ukazuje się po obraniu banana, jest niejadalna. Czasem wykrawamy ją, a niektórzy wręcz odłamują zakończenie banana, by mieć pewność, że resztka czarnej szypułki nie dostanie im się do ust. Dzieciaki nawet straszą się robakami, które mają znajdować się w środku banana. To oczywiście mit, ale czy jest w nim ziarno prawdy?

Okazuje się, że nie za wiele. Ciemna końcówka banana to nie jaja robaków, jak czasem się nas straszy, ani efekt stosowania pestycydów. To pozostałość po kwiatach, które kwitły na kiściach bananów. Można więc je jeść, choć rzeczywiście twardy czarny element nie jest najsmaczniejszą częścią banana i to zrozumiałe, że chcemy się jej pozbyć.

Mit o czarnej końcówce banana

Znane jest nawet źródło tego mitu. Brać się ma rzekomo z dezinformacji, która pojawiła się w USA w czasie epidemii polio, czyli choroby Heinego-Medina. Wirus wywołujący ostre porażenie dziecięce panoszył się w USA w latach 50. XX wieku, a lekarze nie znali przyczyn rozpowszechnienia choroby. Wtedy pojawiła się hipoteza, że zarazki przenoszone są przez czarną końcówkę banana, lub w ogóle przez jedzenie owocu.

Trzeba uczciwie przyznać, że wzmianki na temat tego szału w USA są sporadyczne. Nie jest więc jasne, czy pomysł z zakażonymi bananami podsunięty był przez naukowców, czy raczej ludzie sami powiązali popularność bananów i rozpowszechnianie się choroby. Ostatecznie, jest więcej powodów, by wymyślać niestworzone rzeczy o robakach i zakażeniach w bananie. Przyjeżdża do nas nie wiadomo skąd, jego dziwny kształt przypomina nieco domek dla robaka, a kiedy przejrzeje, nie wygląda przesadnie apetycznie. Wszystko to jednak bujdy na resorach, a banany można i warto jadać na zdrowie.

Przeczytaj też sposoby na odświeżanie czerstwych pączków i ciekawostki na temat pizzy.

banany z kwiatostanem
fot. Canva