Czy można zamrozić ciasto na faworki?
Już niedługo wielu Polaków będzie zajadać się ogromnymi kopcami faworków, lecz nie zawsze można pozwolić sobie na ich długie przygotowanie. Aby ułatwić sobie zadanie, ciasto można sporządzić wcześniej i zamrozić je w zamrażalniku. Niżej zdradzamy jak dokonać tego w najwygodniejszy sposób.
Faworki obok pączków są klasyką, której nie może zabraknąć na stołach podczas Tłustego Czwartku. Jedno z najważniejszych świąt wszystkich łakomczuchów wypada 24 lutego, a więc warto zacząć się zacząć do niego przygotowywać.
Zrobienie faworków od podstaw jest dość czasochłonnym zajęciem, dlatego zalecamy zrobienie ciasta na kilka dni przed świętem i zamrożenie go w zamrażalniku. Dzięki temu mocno ułatwisz sobie zadanie.
Jak mrozić ciasto na faworki?
Po wymieszaniu wszystkich składników wyrobieniu ciasta i ubiciu go wałkiem, należy natychmiast schować je do szczelnego plastikowego pojemnika lub zawinąć masę w folię spożywczą. Tak chroni się ją przed wysuszeniem.
Po zapakowaniu wystarczy włożyć je do zamrażalnika i zapomnieć o nim na kilka następnych tygodni. Nieco więcej wysiłku wymaga odpowiednie rozmrożenie ciasta na faworki, aby jak najbardziej przypominało świeże.
Rozmrażanie ciasta na faworki
Po wyjęciu z zamrażarki, ciasto będzie twarde, jak kamień. Połóż je na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej i zostaw je tam, aż osiągnie taką samą temperaturę i będzie miękkie.
Gdy stanie się wreszcie plastyczne, rozwałkuj je wałkiem i kilkukrotnie uderz nim ciasto. W taki sposób ponownie napowietrzy się cała masa. Dalej należy postępować tak, jak ze świeżymi faworkami.
Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że faworki mrożone mogę nie mieć tak dobrego i świeżego smaku, jak te zrobione chwilę temu. Jest to jednak dobre rozwiązanie, gdy nie można pozwolić sobie na dodatkowe zajęcia.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego sernik pęka podczas pieczenia i jak tego uniknąć. Ten tekst wyjawia prosty sposób na zrobienie klasycznych faworków według Tomasza Strzelczyka.
Źródło zdjęcia: canva/arfo, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: beszamel.se.pl