Sałatka jarzynowa
Wikipedia / Mariuszjbie / CC BY-SA 3.0

Czy można zamrozić sałatkę jarzynową?

Przygotowałaś na święta sałatkę jarzynową i zostało Ci jej zbyt dużo? Nie panikuj w zależności od jej składu, możesz przechować ją w lodówce lub nawet zamrozić. Wszystko zależy od tego, czy znajduje się w niej majonez.

Sałatka jarzynowa to klasyk, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Zrobiłaś jej za dużo? Nie martw się, możesz z powodzeniem ją zamrozić lub przechować w lodówce. Zdradzamy, jak się za to zabrać.

Mrożenie sałatki jarzynowej

Czy można mrozić sałatkę jarzynową? Tak, ale warto pomyśleć o tym jeszcze przed jej przyrządzeniem. Najlepiej jest, gdy umieścimy pokrojone ugotowane warzywa w hermetycznie zamykanym pojemniku i umieścimy w zamrażalniku.

W ten sposób przygotowane warzywa mogą być przechowywane nawet przez tydzień. Po wyciągnięciu ich z zamrażalnika wystarczy dodać do nich majonez i przyprawy, a następnie cieszyć się uwielbianą sałatka.

Co zrobić w sytuacji, w której włożymy do zamrażalnika sałatkę z dodatkiem majonezu? Niestety, nie mamy dobrych wieści. Gdy zamrozimy sałatkę z majonezem, to straci ona nie tylko swój smak, ale również konsystencję. Takie danie raczej nie zachwyci wymagających smakoszy. Dlatego, dobrą praktyką mieszanie jest mniejszej partii gotowanych warzyw z majonezem lub jogurtem. Co z przechowywaniem sałatki jarzynowej w lodówce?

Jakie przetwory można zrobić z mniszka lekarskiego?Jakie przetwory można zrobić z mniszka lekarskiego?Czytaj dalej

Przechowywanie sałatki jarzynowej w lodówce

Niestety nie powinno się przechowywać sałatki jarzynowej w lodówce dłużej niż 1 - 2dni. Po tym czasie danie może być po prostu szkodliwe dla naszego żołądka i spowodować zupełnie niepotrzebne dolegliwości.

Przed jej spożyciem warto, dokładnie powąchać miskę. Lepiej nie sięgajmy po sałatkę, gdy wyczujemy od niej np. nieświeży zapach lub, gdy zobaczymy, że pewne jej składniki po prostu już się psują.

Sałatka jarzynowa

Szczególnie należy zachować czujność, gdy dodajemy do naszej sałatki cebulę, pora, ogórki kiszone lub kwaśne jabłko. Dlatego, gdy nie chcemy zmarnować świątecznego jedzenia powinniśmy starać, się przyrządzać jego nieco mniejsze ilości lub dodawać sos dopiero bezpośrednio przed jego podaniem.

Niedawno pisaliśmy o poradzie Magdy Gessler, która odradza dodawania do popularnej sałatki cebuli. O tym, dlaczego, nie warto sięgać po ten składnik, szerzej pisaliśmy tutaj.

Polecamy również przepis na sałatkę jarzynową z pieczonych warzyw.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: radio zet/ newsy.gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł