Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy rosół powinno się gotować pod przykryciem, czy bez?
Adam Moskal
Adam Moskal 05.02.2022 01:00

Czy rosół powinno się gotować pod przykryciem, czy bez?

rosół
canva/beats3

Rosół zalicza się do trzonu polskiej gastronomii, gotowany jest w praktycznie każdym domu przynajmniej raz w tygodniu. Mimo to wiele osób nie wie, jak należy go gotować: pod przykryciem czy bez? Najlepsi kucharze uważają, że przykrywka znajduje się na garnku tylko do momentu zagotowania wody - reszta procesu przebiega bez przykrycia.

Rosół najczęściej jedzony jest jako samodzielne danie, bądź zupa do głównej potrawy, choć niekiedy stosuje się go też jako bazę do sosu lub innej zupy. Tak duża uniwersalność i obłędny smak sprawiły, że wywar z kury króluje na polskich stołach.

Aby rosół mógł zostać uznany za udany, kucharz musi wykazać się znajomością tajników jego gotowania. Poniżej zdradzamy najważniejsze z nich, dzięki czemu zawsze podasz na obiad idealną zupę.

Rosół gotuj bez przykrywki

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego należy gotować rosół bez przykrywki, choć proces trwałby z jej pomocą krócej, mamy odpowiedź - chodzi o uzyskanie głębokiego i intensywnego smaku. Zbyt szybkie i nagłe wrzenie sprawiłoby, że wywar byłby mętny i mniej smaczny.

Powolna redukcja, czyli odparowywanie wody, a także lekkie bulgotanie bulionu przyczyniają się do łagodnego uwalniania smaku, aromatu i substancji odżywczych do zupy. Tak uzyskany bulion jest klarowny i esencjonalny.

Kiedy dodać warzywa?

Włoszczyzna oraz ewentualnie inne warzywa wymagają znacznie mniej czasu niż mięso, aby uznać je za ugotowane. Z tego powodu dorzuca się je do gotującego mięsa mniej więcej w połowie gotowania, czym unika się ich rozpadnięcia i zniszczenia klarowności.

Jeśli chcesz wykorzystać ugotowane warzywa po rosole do zrobienia sałatki jarzynowej lub galarety, dodaj je na godzinę przed końcem gotowania. Więcej czasu we wrzątku zbytnio rozmiękczy włoszczyznę.

Opal cebulę i podpiecz mięso

W przypadku obu powyższych produktów chodzi o skarmelizowanie ich powierzchni, co nada im intensywniejszego i głębszego smaku. Ten zostanie następnie wygotowany do bulionu, tym samym ulepszając go.

Dodatkowo woda wyciąga z cebuli i mięsa kolor, który barwi wywar na złoto. Mocniejszą barwę uzyskasz po użyciu większej ilości wołowiny i innych czerwonych mięs.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić rosół z kultowego przepisu Magdy Gessler. Ten tekst wyjawia przepis na rosół na mrozy z cytryną i cynamonem.

Rosół

Źródło: canva/macniak

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieceinspiracje; krolrosolu Zapraszamy na nasz Instagram