Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czego nie robić podczas przyrządzania kotletów schabowych?

Czego nie robić podczas przyrządzania kotletów schabowych?

Czego nie robić podczas przyrządzania kotletów schabowych?
canva/sanjagrujic

Kotlety schabowe uwielbia wielu smakoszy. Najlepsze wyjdą nam wtedy, gdy do ich przyrządzenia wybierzemy świeże mięso dobrej jakości. Dzięki temu będzie nie tylko smacznie, ale też możliwie zdrowo. Dowiedzcie się, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę.

Dobre schabowe muszą byś soczyste, a ich panierka nie może odpadać. Stosując się do kilku prostych zasad, właśnie takie kotlety uzyskacie. Choć ich przygotowanie wydaje się proste, niektóre szczegóły potrafią zaważyć o fiasku dania.

Błędy w przyrządzaniu schabowych bywają tragiczne w skutkach

Jeżeli od mięsa będzie odpadała panierka, nic nam nie grozi. Gorzej, gdy zrobimy schabowe z nieświeżego mięsa. Wieprzowiny nie powinno się zbyt długo przechowywać w lodówce. Najlepiej, gdy czas oczekiwania na obróbkę termiczną nie przekracza dwóch dni.

Ważna jest również temperatura, w jakiej trzymamy mięso. Powinno to być 2 stopnie Celsjusza, a więc najchłodniejsza komora lodówki będzie odpowiednia. Jeśli chcemy zrobić zakupy z wyprzedzeniem, zamroźmy produkt. W tym artykule podpowiadaliśmy jak szybko i bezpiecznie przygotować mrożone mięso do gotowania.

Nie lepiej będzie, jeśli do smażenia użyjemy tłuszczu, z którego już korzystaliśmy. Smażąc ponownie na tym samym oleju czy smalcu, ryzykujemy nie tylko złe samopoczucie po zjedzeniu mięsa, ale też utratę zdrowia w dłuższej perspektywie. W ponownie ogrzewanym tłuszczu powstaje wiele niekorzystnych dla organizmu człowieka związków.

Podobnie dzieje się, gdy do smażenia używamy tłuszczu, który nie jest odporny na wysokie temperatury osiągane na patelni. Z tego względu do przyrządzania dań tą techniką najlepiej użyć oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie jest konieczne mycie mięsa. Płucząc je pod bieżącą wodą, nie tylko rozniesiemy bakterie zgromadzone na jego powierzchni po całej kuchni, ale też możemy mieć potem trudność, by osiągnąć właściwą formę panierki. Od zawartości wilgoci w mięsie bowiem zależy czy otoczka z bułki tartej będzie się go trzymała.

Dużym błędem będzie też smażenie mięsa dopiero co wyjętego z lodówki. Trudniej będzie je ogrzać, a ewentualna wilgoć w nim zmagazynowana trafi na patelnię. Mięso będzie się dusiło, zamiast rumienić. Możliwe też, że panier wyjdzie miękki i zbity, przez co nie utrzyma się na kotlecie.

Na oliwie z oliwek można smażyć
Na oliwie z oliwek można smażyć

Źródło zdjęcia: canva/dulezidar

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram