Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy trzeba myć mięso przed gotowaniem?
Adam Moskal
Adam Moskal 10.01.2022 01:00

Czy trzeba myć mięso przed gotowaniem?

Mycie mięsa
canva/xalanx, Getty Images

Większość Polaków nawet nie zastanawia się nad tym zagadnieniem - są bowiem uczeni od dziecka, aby przed obróbką termiczną mięso dokładnie umyć. Eksperci z agencji amerykańskiej Centers for Disease Control and Prevention apelują, aby zrezygnować z tego zwyczaju. W trakcie mycia łatwo o roznoszenie bakterii z powierzchni mięsa na inne produkty czy przybory. Wystarczy wysoka temperatura podczas gotowania, aby zabić niechciane bakterie.

Mycie produktów spożywczych przed ich zjedzeniem jest naturalnym i zdrowym odruchem, który chroni przed chorobami i zatruciami - szczególnie w przypadku owoców i warzyw jedzonych na surowo. Nie zaleca się jednak mycia mięsa, a szczególnie drobiu.

Mimo iż może się to wydawać w jakiś sposób błędne, zaprzestanie płukania kurczaka czy schabu pod bieżącą wodą może wbrew pozorom przynieść znaczne korzyści. Jest to bowiem dodatkowy sposób na ochronę swojego zdrowia.

Zrezygnuj z mycia mięsa

Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention zaleca, aby zrezygnować z mycia mięsa przed gotowaniem. Specjaliści uważają bowiem, że mycie surowego mięsa ułatwia roznoszenie patogenów.

- Nie myjcie surowego kurczaka! Mycie powoduje roznoszenie bakterii z powierzchni mięsa na inne produkty spożywcze i przybory kuchenne - napisano na Twitterze agencji Centers for Disease Control and Prevention.

Powierzchnia surowego drobiu jest miejscem, w którym mogą znajdować się najróżniejsze bakterie, takie jak Campylobacter jejuni, salmonella czy laseczka zgorzeli gazowej. Jeśli kropelki wody zawierające te bakterie skapną na jedzenie czy sztućce, łatwo o poważne zatrucie.

Jak przygotować mięso przed gotowaniem?

Poza odpuszczeniem mycia można zabezpieczyć się jeszcze bardziej przed ewentualnym zatruciem. Oczywiście podstawą jest mycie rąk mydłem i ciepłą wodą przed, jak i po krojeniu, czy marynowaniu mięsa.

Kolejną ważną zasadą jest korzystanie z osobnych desek i noży do krojenia surowych mięs i innych produktów. Dobrym przyzwyczajeniem jest używanie z desek o różnych kolorach, które odpowiadają danym produktom. Zachowanie takich zasad BHP pozwala wykluczyć ewentualne zagapienie się podczas gotowania.

Na koniec nie powinno się kłaść ugotowanego mięsa na desce, która służyła do krojenia surowego produktu. W taki sposób na marne idzie gotowanie go, ponieważ bakterie ponownie się na nim pojawią.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, czy kolor skorupki jajka ma znaczenie. Ten tekst wyjawia przepis na soczystą pierś z kurczaka w miodowo - musztardowej marynacie.

Mycie mięsa

Źródło zdjęcia: canva/LightFieldStudios, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: haps; cdc.gov

Zapraszamy na nasz Instagram