Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie?
Adam Moskal
Adam Moskal 06.01.2022 01:00

Czy kolor skorupki jajka ma znaczenie?

Jajka
canva/chas53, Getty Images Pro

Jajka są bardzo ważną częścią diety człowieka - jako jeden z niewielu produktów posiadają, w większość substancji odżywczych. Od lat ludzie zastanawiają się, który kolor skorupki jest najzdrowszy i najsmaczniejszy. Okazuje się, że kolor w żadnym wypadku nie zmienia jakości jajka i nie ma większego znaczenia.

Jajka przybierają różne wielkości i kolory, choć w Polsce najpopularniejsze są dwie barwy - biała i brązowa. Polacy wybierają zwykle brązowe jajka, ponieważ uważa się, że kury je znoszące są hodowane w naturalny sposób.

Biała skorupka daje z kolei znak, że kury nie miały odpowiednich warunków, a niektórzy twierdzą nawet, iż biały kolor to znak modyfikacji genetycznych. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i niżej wyjaśniamy, od czego zależy kolor skorupki.

Czy kolor skorupki ma jakiś wpływ na zawartość jajka?

Tak jak można przeczytać na portalu poradnikzdrowie.pl, kolor skorupki jajka nie ma żadnego znaczenia. Nie wpływa on zarówno na wartości odżywcze zawarte w jajkach ani na ich smak. Tak więc zastanawiając się nad wyborem koloru, warto kierować się po prostu estetyką. 

W wielu miejscach słyszy się, że kolor jajek może zależeć od sposobu hodowli ptaków czy rodzajowi pokarmu, którym są karmione. Specjaliści z dziedziny hodowli kur nie mają żadnych złudzeń - kolor skorupki zależy tylko od kodu genetycznego zwierzęcia.

Z czego wynika różny kolor jajek?

Gdy organizm kury syntetyzuje hemoglobinę, podczas procesu wytwarzane są również barwniki. Te mogą odkładać się w skorupkach znoszonych przez nie jaj. Kury, które dają jajka o białej skorupce zwyczajnie, nie odkładają w nich tychże barwników.

Co ciekawe udowodniono badaniami, że kury o białym upierzeniu znoszą białe jajka, a ptaki o brązowym czy beżowym zabarwieniu, składają jaja w kolorach brązu lub beżu. Można więc ocenić po piórach kolor przyszłych jaj.

Wartości odżywcze jajek

Jajka pełne są wartości odżywczych, takich jak A, E, witaminy z grupy B, K oraz D. Są źródłem minerałów: wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas i selen. Duża ilość lecytyny bardzo pozytywnie wpływa na wiele aspektów pracy ludzkiego organizmu - między innymi poprawia pracę mózgu oraz chroni wątrobę.  Kolejną ważną substancją jest luteina, której najwięcej jest w żółtku. Regularne przyjmowanie tego związku poprawia wzrok i zapobiega pojawianiu się wad i chorób narządu widzenia. Dlatego jajka powinny być ważną częścią diety.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak usmażyć idealne jajka sadzone ze ściętym białkiem i płynnym żółtkiem. Ten tekst wyjawia, jak rozpoznać czy jajka są świeże.

Jajka

`Źródło zdjęcia: canva/Masanyanka, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: poradnikzdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Jajka Dieta