Smakosze.pl
Czy wegetarianie jedzą ryby?

canva/vvmich

Czy wegetarianie jedzą ryby?

20 Listopada 2021

Autor tekstu:

Magdalena Patacz

Udostępnij:

Czy wegetarianie jedzą ryby? To pytanie spędza sen z powiek wszystkim, którzy myślą o przejściu na dietę pozbawioną mięsa ze względów ideologicznych lub zdrowotnych. Wegetarianizm ma wiele odmian i wszystko zależy od tego, z jakiego powodu chcemy przestać jeść mięso. Sprawdź, czy wegetarianie jedzą ryby.

Wegetarianizm to ideologia oparta na etyce i religii, która odrzuca przyjmowanie wszelkich produktów pochodzących z uboju i hodowli, w tym również ryb i owoców morza. Wegetarianie nie zgadzają się na warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta przeznaczone do konsumpcji i nie chcą jeść żywych istot.

Istnieje wiele odłamów religijnych, głównie w hinduizmie i buddyzmie, w których jedzenia mięsa jest albo częściowo albo zupełnie zakazane. Przykładowo bramini nie jedzą ani mięsa ani produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ zostały uzyskane przez cierpienie zwierząt. Wiara w reinkarnację również nie pozwala na spożywanie mięsa, w tym ryb.

Dieta wegetariańska składa się więc głównie z warzyw, pieczywa, produktów mlecznych i strączków. Fasola, ciecierzyca, groch, a także ser z mleka sojowego- tofu, jest dobrym zamiennikiem mięsa w diecie i dostarcza niezbędne ilości białka. Z tofu przygotujesz pyszną jajecznicę, aromatyczne curry, makaron smażony z marchewką i wiele innych dań, które posmakują nawet miłośnikom mięsa.

Czy wegetarianie jedzą ryby?

Założenie wegetarianizmu jest takie, aby zrezygnować z jedzenia wszystkich zwierząt. Wegetarianin nie je więc nawet ryb i owoców morza. Istnieją jednak odmiany wegetarianizmu, które nie są tak restrykcyjne.

Pollowegetarianizm to odmiana wegetarianizmu, w której dopuszcza się spożywanie mięsa z kurczaka. Pescowegetarianie natomiast to ludzie, którzy nie jedzą mięsa, ale mogą jeść ryby i owoce morza.

Przyczyną wykluczenia mięsa z diety mogą być też względy zdrowotne, takie jak wysoki cholesterol, cukrzyca, miażdżyca, otyłość, jednak w tym przypadku wegetarianizm nie jest łączony względami etycznymi lub religijnymi i jest o wiele mniej restrykcyjny.

Magdalena PataczAutor

Redaktor Magdalena Patacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >
Kolacja polska- kanapki

Porady

O której godzinie najlepiej jeść kolację?

Czytaj więcej >
Sałatka jarzynowa będzie smaczna, gdy zastosujemy się do zasad jej przyrządzania

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas przygotowywania sałatki jarzynowej

Czytaj więcej >