Smakosze.pl
Ogórki kiszone i konserwowe

Canva.com / tibungla / Mizina

Zdrowsze są kiszone czy konserwowe ogórki?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że zarówno ogórki kiszone, jak i konserwowe cieszą się sporą popularnością wśród wielbicieli swojskich smaków. Niektórzy zastanawiają się nad tym, które z nich są lepsze dla naszego zdrowia. Okaz

Smakowite ogórki nie raz wywoływały u nas uzasadniony zachwyt. Dotyczy to przeważnie kiszonego i konserwowego wydania tych warzyw. Obie odsłony mają spore grono entuzjastów. Mało kto spodziewałby się, że tak bardzo się one od siebie różnią.

Które ogórki warto wybrać?

Bez wątpienia ogórki są jednym z tych specjałów, który często gości na naszych stołach. Już wcześniej wspominaliśmy o przepisie na niecodziennej sałatce na ich bazie. Tym razem rozstrzygniemy spór dotyczący kiszonej i konserwowej odsłony ogórków.

Okazuje się, że ogórki kiszone wypadają znacznie lepiej od konserwowych. Wszystko przez zawartość cennych składników odżywczych. Warto wiedzieć, co skrywa się w obu rodzajach smakowitych ogórków.

Dlaczego ogórki kiszone są tak zdrowe?

Ogórki kiszone powstają w trakcie procesu fermentacji. Warzywa poddane takiemu zabiegowi charakteryzują się słono-kwaśnym smakiem. Zawarte w nich cukry w trakcie fermentacji zmieniają się w kwas mlekowy.

Kwas mlekowy zawiera w sobie bakterie, które usprawniają procesy trawienne. Uznaje się je za naturalny probiotyk, który warto dodać do swojego codziennego jadłospisu. Tym bardziej że probiotyczne działanie ogórków kiszonych pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Ogórki kiszone są również źródłem witaminy C oraz licznych minerałów. Oczywiście nie można z nimi przesadzać, ponieważ są również bogate w sól. Nie możemy zapominać o tym, że przyczynia się ona do powstawania nadciśnienia. Zalecana dzienna dawka spożycia soli to 5 g.

(Canva.com / ratmaner)

Ogórki konserwowe nie są tak zdrowe

Bez wątpienia ogórki konserwowe smakują wyśmienicie. Niejeden wielbiciel przetworów z miłą chęcią dodaje je do obiadu z kotletami i ziemniakami. Niestety, w przeciwieństwie do ogórków kiszonych, nie mają one tak licznych zalet.

Największym problemem ogórków konserwowych jest wysoka zawartość cukru. Nie od dziś wiadomo, że nie wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu i może doprowadzić do nadwagi oraz cukrzycy.

Niestety ogórki konserwowe nie zawierają również cennych składników odżywczych, które znajdziemy w kiszonkach. Warzywa w occie nie dają nam nic poza dobrym smakiem. W związku z tym o wiele lepszym wyborem są właśnie ogórki kiszone. Warto wiedzieć, jak przygotować je w domowym zaciszu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: BonaVita; Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

suszenie grzybów

Porady

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

Czytaj więcej >
Na jakim mięsie ugotować rosół?

Porady

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Czytaj więcej >
herbata z miodem

Porady

Czy warto pić gorącą herbatę z miodem i cytryną? Eksperci mają wiele zastrzeżeń

Czytaj więcej >
Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

Porady

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

Czytaj więcej >
rosół z imbirem

Porady

Dlaczego warto wrzucić imbir do rosołu? Doskonały patent na jesienne chłody

Czytaj więcej >
grzyby

Porady

Jak długo należy gotować grzyby? Informacje istotne dla smaku i Twojego zdrowia

Czytaj więcej >