Ogórki kiszone i konserwowe
Canva.com / tibungla / Mizina

Zdrowsze są kiszone czy konserwowe ogórki?

Nie da się ukryć, że zarówno ogórki kiszone, jak i konserwowe cieszą się sporą popularnością wśród wielbicieli swojskich smaków. Niektórzy zastanawiają się nad tym, które z nich są lepsze dla naszego zdrowia. Okazuje się, że jedne z ogórków wypadają o wiele korzystniej.

Smakowite ogórki nie raz wywoływały u nas uzasadniony zachwyt. Dotyczy to przeważnie kiszonego i konserwowego wydania tych warzyw. Obie odsłony mają spore grono entuzjastów. Mało kto spodziewałby się, że tak bardzo się one od siebie różnią.

Które ogórki warto wybrać?

Bez wątpienia ogórki są jednym z tych specjałów, który często gości na naszych stołach. Już wcześniej wspominaliśmy o przepisie na niecodziennej sałatce na ich bazie. Tym razem rozstrzygniemy spór dotyczący kiszonej i konserwowej odsłony ogórków.

Okazuje się, że ogórki kiszone wypadają znacznie lepiej od konserwowych. Wszystko przez zawartość cennych składników odżywczych. Warto wiedzieć, co skrywa się w obu rodzajach smakowitych ogórków.

Dlaczego ogórki kiszone są tak zdrowe?

Ogórki kiszone powstają w trakcie procesu fermentacji. Warzywa poddane takiemu zabiegowi charakteryzują się słono-kwaśnym smakiem. Zawarte w nich cukry w trakcie fermentacji zmieniają się w kwas mlekowy.

Czy można jeść pomidory z kiełkami w środku?Czy można jeść pomidory z kiełkami w środku?Czytaj dalej

Kwas mlekowy zawiera w sobie bakterie, które usprawniają procesy trawienne. Uznaje się je za naturalny probiotyk, który warto dodać do swojego codziennego jadłospisu. Tym bardziej że probiotyczne działanie ogórków kiszonych pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Ogórki kiszone są również źródłem witaminy C oraz licznych minerałów. Oczywiście nie można z nimi przesadzać, ponieważ są również bogate w sól. Nie możemy zapominać o tym, że przyczynia się ona do powstawania nadciśnienia. Zalecana dzienna dawka spożycia soli to 5 g.

Ogórki w zalewie

(Canva.com / ratmaner)

Ogórki konserwowe nie są tak zdrowe

Bez wątpienia ogórki konserwowe smakują wyśmienicie. Niejeden wielbiciel przetworów z miłą chęcią dodaje je do obiadu z kotletami i ziemniakami. Niestety, w przeciwieństwie do ogórków kiszonych, nie mają one tak licznych zalet.

Największym problemem ogórków konserwowych jest wysoka zawartość cukru. Nie od dziś wiadomo, że nie wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu i może doprowadzić do nadwagi oraz cukrzycy.

Niestety ogórki konserwowe nie zawierają również cennych składników odżywczych, które znajdziemy w kiszonkach. Warzywa w occie nie dają nam nic poza dobrym smakiem. W związku z tym o wiele lepszym wyborem są właśnie ogórki kiszone. Warto wiedzieć, jak przygotować je w domowym zaciszu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: BonaVita; Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł