Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czym jest biały nalot na czekoladzie? Wiemy czy można ją bezpiecznie jeść
Adam Moskal
Adam Moskal 13.03.2022 01:00

Czym jest biały nalot na czekoladzie? Wiemy czy można ją bezpiecznie jeść

Czekolada z osadem
canva/Изображения пользователя artem

Czekoladą zajadają się ludzie na całym świecie, przez co jest ona wyjątkowo popularna. Niestety czasem po otwarciu opakowania na tabliczce widoczny jest biały nalot, który odrzuca od jedzenia. Na szczęście nie jest on niczym niebezpiecznym - to tylko tłuszcz, który zebrał się na powierzchni deseru.

Czekolada zachwyca smakiem wszystkich fanów łakoci już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Nic w tym dziwnego, w końcu nawet jeśli znudzi się smak jednego rodzaju, do wyboru są setki innych.

Niekiedy po kupieniu tabliczki czekolady zapomina się o niej i ta leży gdzieś głęboko schowana w szafie. Po otwarciu oczom może ukazać się nieapetyczny widok białego nalotu - czy można jeść taką czekoladę bezpiecznie?

Biały nalot na czekoladzie

Do produkcji czekolady wykorzystuje się głównie miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy, cukier oraz ewentualnie mleko w proszku - ten ostatni nadaje czekoladzie mleczną gładkość i delikatność.

Za charakterystyczny białawy osad na czekoladzie odpowiada tłuszcz kakaowy, który pod wpływem temperatury roztapia się, a po schłodzeniu zestala na powierzchni przysmaku.

Trzeba mieć więc na uwadze, że nalot w żadnym wypadku nie wpływa na smak, zapach czy jakość czekolady. Jedynym minusem jest utrata pięknego wyglądu i delikatnego blasku, co zmniejsza poziom estetyki.

Czy zjedzenie przeterminowanej czekolady może zaszkodzić?

W Belgii swojego czasu lokalna Agencja ds. Żywności wydała komunikat, w którym zajęła się tematyką jedzenia przeterminowanych produktów bez ryzyka. Na liście znalazła się również czekolada.

Warto przy tym pamiętać, że według Belgijskiej Agencji czekolada nadaje się do spożycia po terminie do dwóch miesięcy. Po tym czasie mogą wytworzyć się w niej już groźne patogeny czy substancje.

Dodatkowo przed spróbowaniem kawałka upewnij się, że tabliczka była przechowywana odpowiednio, czyli w suchych i chłodnych warunkach. Samo opakowanie z kolei musi być szczelnie zamknięte - w innym wypadku nie należy jej jeść.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu poznasz przepis na bananowe placki z czekoladą. Ten tekst wyjawia, jak zrobić idealnie przejrzysty lód w warunkach domowych.

Czekolada

Źródło zdjęcia: canva/xxmmxx, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie; parenting

Zapraszamy na nasz Instagram