Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czym się różni mniszek od mlecza? Jeden na wspaniałe właściwości, drugi jest trujący
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.04.2024 20:00

Czym się różni mniszek od mlecza? Jeden na wspaniałe właściwości, drugi jest trujący

mniszek lekarski
fot. Canva

Choć wielu uważa te słowa za synonimy, mniszek lekarski i mlecz pospolity różnią się od siebie. Jeden i drugi występują powszechnie na naszych łąkach. Jak więc rozróżniać je, by w pełni wykorzystać możliwości zdrowego mniszka?

Mniszek i mlecz

Nazwa mniszka lekarskiego nie wzięła się znikąd. Roślina ta ma tak wiele zbawiennych dla człowieka funkcji, że jest w zasadzie całą apteką w jednym kwiatku. A do tego naprawdę nie trzeba być botanikiem, by umieć znaleźć ją na polskiej łące.

Cała roślina mniszka może być wykorzystywana w ziołolecznictwie, a nawet medycynie. Można przygotować z niego napar – i to zarówno z korzenia, jak i z zielonej części rośliny. Można zaparzyć kwiaty, a z korzeni nawet zrobić wino. Liście zaś dodać można do sałatki albo zmiksować je do koktajlu. Wreszcie – stanowi świetną bazę syropu. We wszystkich tych postaciach warto go stosować na rozmaite dolegliwości.

syrop z mniszka
fot. Canva
Rabarbar to warzywo, czy owoc? Wiele osób jest w błędzie

Zalety mniszka lekarskiego

Jedno z zastosowań mniszka wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Okłady z liści tej rośliny robiliśmy sobie na stłuczenia i skaleczenia, a skóra rzeczywiście szybciej się goiła. Podobnie stosować go można na brodawki i kurzajki, które szczególnie skutecznie zwalcza biały sok wypływający z łodygi. Dlatego mniszka lekarskiego dodaje się do kremów do ciała.

Ale to nie koniec jego właściwości. Mniszek dostarcza do organizmu wielu mikroelementów, których potrzebują zwłaszcza osoby z anemią. Co ciekawe, ma on działanie moczopędne, ale jednocześnie uzupełnia mikroskładniki, które często nadmiernie wydalamy, np. potas. Mniszek skutecznie obniża poziom glukozy we krwi i wzmacnia układ odpornościowy. Wstępne badania mówią też o jego wpływie na ilość komórek rakowych, ale to dopiero nadzieja na kolejne zastosowanie.

Jak rozpoznać mniszka lekarskiego

Zastosowanie mniszka jest niezwykle proste, a jego efekty – skuteczne. Jest tylko jeden szkopuł: dość łatwo pomylić go z mleczem pospolitym, chwastem, któremu nie chcemy powierzać naszego zdrowia. Jak je odróżnić?

Obie rośliny mają dość podobne kwiaty: żółte, złożone z koncentrycznie ułożonych płatków. Rosną jednak wyraźnie inaczej. Mniszek do jedna lub nawet kilka łodyg wyrastających ze wspólnego systemu korzeniowego. Liście mniszka, o charakterystycznym kształcie nieco zbliżonym do rukoli, wyrastają obok łodyg, a nie z nich. Na końcu każdej łodygi będzie zaś tylko jeden kwiatostan. Przeciwnie jest z mleczem – z jednego korzenia wyrasta jedna, grubsza łodyga, ale puszcza ona pędy, a listki wyrastają bezpośrednio z niej. Dodatkowo to właśnie mniszek lekarski zmienia się w dmuchawiec, który wskazuje na koniec jego sezonu.

Wypróbuj też przepis na kotlety mielone z nietypowym dodatkiem i faszerowaną paprykę.

mniszek na łące
fot. Canva