Dietetyk zaleca łączenie go z 4 produktami. Ocet jabłkowy bije inne na głowę
W naszych kuchniach możemy znaleźć rozmaite zdrowe składniki. Jednym z nich jest dobrze wszystkim znany ocet jabłkowy. Dietetyk Bartek Kulczyński przypomina, że spożywanie go niesie ze sobą wiele korzyści. Podpowiada, z jakimi składnikami warto go połączyć, aby stosowanie było zarazem smaczne i skuteczne.
Dietetyk zdradza korzyści płynące ze spożywania octu jabłkowego
Ocet jabłkowy został zaliczony do super żywności. Dietetyk uważa, że produkt ten w pełni zasługuje na takie określenie. Jego regularne spożywanie dla wielu osób może być niezwykle korzystne. Szczegóły przedstawił w filmie na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński, z którego pochodzi jego powyższe zdjęcie.
Ściera jabłka i miesza je z niezwykle zdrowym składnikiem. Racuchy Strzelczyka rozpływają się w ustachDlaczego dietetyk zaleca regularne picie octu jabłkowego?
Najważniejszym składnikiem octu jabłkowego pod względami zdrowotnymi jest kwas octowy. Związek ten powstaje podczas wytwarzania produktu. Poza rzeczonym kwasem znajdziemy w nim również liczne kwasy organiczne. Wśród nich należy wymienić kwas jabłkowy, kwas mlekowy i kwas bursztynowy.
Ocet jabłkowy bogaty jest także w przeciwutleniacze. Zwalczają one w naszym organizmie szkodliwe wolne rodniki. Wbrew powszechnej opinii składniki mineralne i witaminy występują w occie w ilościach śladowych. Nie należy więc octu traktować jako ich dobrego źródła.
Ocet jabłkowy powinny stosować regularnie osoby cierpiące na zaburzenia poziomu cukru we krwi. Dzięki niemu możemy skutecznie obniżyć poziom glukozy we krwi. Nie oznacza to jednak, że zdrowa część społeczeństwa nie skorzysta na regularnym zażywaniu specyfiku. Dietetyk zaleca go każdemu.
Ocet jabłkowy uznawany jest za produkt wspomagający odchudzanie. Badania wykazały, że już 30 ml tego produktu dziennie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Skala tego zjawiska wynosi orientacyjnie 0,5 kg na każdy miesiąc stosowania. Rezultat może nie poraża, ale na pewno świadczy o skuteczności.
Dietetyk w swoim filmie poinformował także, że ocet może obniżać poziom ciśnienia tętniczego. Dotyczy to zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego. W związku z tym produkt można traktować jako środek wspomagający leczenie nadciśnienia. Polecany jest szczególnie dla osób zmagających się właśnie z tą przypadłością.
Obecnie trwają badania nad wspomaganiem działania wątroby przez ocet jabłkowy. Do tej pory obiecujące rezultaty dały badania przeprowadzone na zwierzętach. Ocet chronił w nich wątrobę przez uszkodzeniami. Aby mieć pełen obraz tego zjawiska należy jednak poczekać na rzetelne testy zrobione z udziałem ludzi.
Octu jabłkowego nie należy spożywać w nadmiarze. Za optymalną jego ilość uznano 30 ml dziennie. Ilość ta odpowiada orientacyjnie 2-3 łyżkom stołowym. Produkt koniecznie należy rozcieńczyć wodą, gdyż w przeciwnym razie może podrażnić jamę ustną i przewód pokarmowy.
Jakie sposoby na spożywanie octu jabłkowego poleca dietetyk?
Aby włączyć ocet jabłkowy do diety nie musimy wypijać go z wodą. Są także inne, o wiele smaczniejsze sposoby. Dietetyk Bartek Kulczyński zdradza je w swoim filmie. Dzięki jego wskazówkom możemy ten wartościowy produkt wprowadzać do organizmu w smaczny sposób.
Ocet jabłkowy możemy dodać do sosu sałatkowego. Z jego udziałem przygotujemy apetyczny vinegret. Wystarczy dodać go do ulubionej sałatki i zajadać z warzywami. Taka pyszna przekąska to samo zdrowie.
Oliwa, podobnie jak ocet jest dobra dla naszego układu krążenia. Zostało to potwierdzone w badaniach naukowych. Jej spożywanie zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia udaru i niedokrwienia serca. Połączenie oliwy z octem daje doprawdy rewelacyjne działanie prozdrowotne.
Dietetyk poleca także przygotowanie szota z octu i kurkumy. W jego skład wchodzi ⅓ szklanki wody, 1 łyżka octu jabłkowego, 1 łyżeczka ulubionego oleju, płaska łyżeczka kurkumy, szczypta czarnego pieprzu i kilka kropel soku z cytryny. Składniki mieszamy ze sobą i wypijamy jednym haustem. Połączenie poszczególnych dodatków skutecznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Podobnie zdrowotny napój przyrządzimy ze szklanki wody, 1-2 łyżek octu jabłkowego i ½ łyżeczki cynamonu. Cynamon, podobnie jak ocet, pomaga unormować poziom glukozy. Z tej receptury skorzystają więc osoby, które chciałyby uregulować poziom cukru we krwi. Miksturę w razie potrzeby można dosłodzić naturalnym słodzikiem.
Ocet jabłkowy z powodzeniem wymieszamy z sokiem pomidorowym. Na 1,5 szklanki soku dodać należy 1 łyżkę octu. Napój doprawić można pieprzem i sokiem z cytryny. Sok pomidorowy wraz z octem mają bardzo skuteczne działanie regulujące ciśnienie. Nie zgadniecie, co zdradził dietetyk na temat kawy. Z jego podpowiedzi możecie skorzystać, planując najbliższy obiad.
Źródło: YouTube Dr Bartek Kulczyński