Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Tego o kawie nie wiedziałeś. Dietetyk podał 5 szokujących faktów
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 04.03.2023 10:52

Tego o kawie nie wiedziałeś. Dietetyk podał 5 szokujących faktów

dietetyk wyjaśnia, dlaczego warto pić kawę
Screen filmu pochodzi z kanału Michał Wrzosek na Youtube, canva/yipengge

Dietetyk kliniczny wymienił pięć faktów na temat czarnej kawy. Picie popularnego napoju przynosi wiele korzyści. Należy uważać jednak na dodatki, jak syropy smakowe, cukier, bita śmietana. Zamieniają kawę w bombę kaloryczną.

Czy kawa jest zdrowa?

Michał Wrzosek jest dietetykiem klinicznym, który aktywnie prowadzi swój kanał na YouTube. Jego profil obserwuje prawie 150 tysięcy subskrybentów. Dietetyk dzieli się z fanami swoją wiedzą. Tłumaczy również, jakie produkty są zdrowe, a których powinniśmy unikać.

Niedawno dietetyk wziął pod lupę kawę. Podał kilka faktów, o których mało kto wie. Obalił również mity dotyczące kultowego napoju. Wiele osób nie pija kawy rozpuszczalnej, ponieważ uważają, że to chemiczne ziarna. Dowiedz się, która kawa jest zdrowsza.

Pamiętajmy, że czarna kawa ma 2 kcal. Kawa z cukrem i mlekiem to około 70 kcal. Największą bombą witaminową są natomiast kawy smakowe z dodatkiem czekolady, słodkich syropów, bitej śmietany i innych. Porcja takiego napoju może mieć nawet ponad 400 kcal.

Materiał i zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z kanału Michał Wrzosek na YouTube.

Oprócz cebuli dodaj do mleka 2 składniki. Schabowe nigdy nie były tak pyszne

5 ciekawostek na temat kawy

Dietetyk zdradził kilka ciekawostek na temat kawy i obalił kilka mitów. Większość osób nie ma o tym pojęcia. Na początku Wrzosek zaznaczył, że kawa nie odwadnia i nie wypłukuje magnezu z organizmu. Dodał, że picie kawy może uchronić nas przed zachorowanie na cukrzycę typu 2.

Kawa praktycznie nie zawiera kalorii. Filiżanka czarnej kawy bez cukru ma wyłącznie 2 kcal. Picie 3, a nawet 5 kaw dziennie jest zupełnie bezpieczne dla zdrowia. Kawa pobudza metabolizm, pomaga więc schudnąć i utrzymać prawidłową wagę ciała.

Która kawa jest zdrowsza? Sypana, czy rozpuszczalna?

Wiele osób uważa, że kawa rozpuszczalna jest o wiele gorszym produktem od kawy sypanej. Kształt ziarenek w rozpuszczalnym napoju kojarzy im się nie z naturalną kawą, a z chemicznym zamiennikiem. Nic bardziej mylnego. 

Kawa rozpuszczalna pochodzi z ziaren, a kształt zawdzięcza specyficznej metodzie suszenia. Kawa rozpuszczalna jest nie tylko naturalna, ale i o wiele zdrowsza od sypanej. jest łagodniejsza i zawiera mniej kofeiny. Nie podrażnia więc żołądka i nie przyspiesza ciśnienia tętniczego. 

Wrzosek zdradził również, które produkty z Biedronki są zdrowe i mają krótki skład. Tu poznasz 5 produktów z Biedronki, które powinieneś kupić. Boasacka przeczytała etykietę syropu malinowego. Teraz ostrzega wszystkich Polaków.

Tagi: kawa Mleko Cukier