Dietetyk wskazał 7 najzdrowszych dań obiadowych. Propozycja nr 2 będzie zaskoczeniem
Dania obiadowe nie muszą być ciężkie i tuczące. Jeden z dietetyków udowadnia, że w naszej diecie jest miejsce zarówno na sałatki, jak i na burgera. Jego podejście do przyrządzenia potrawy uznawanej za tuczącą jest imponujące.
Szukając pomysłu na danie obiadowe dla całej rodziny, warto wyjść poza utarte ścieżki i sięgnąć po lżejsze alternatywy dobrze znanych nam potraw. Jak pokazuje dietetyk Bartek Kulczyński, w zdrowym żywieniu wcale nie chodzi o odmawianie sobie przyjemności jedzenia ulubionych frykasów. Wręcz przeciwnie.
Specjalista proponuje zmodyfikować je tak, aby pozostając smaczne, zawierały niezbędne makro i mikroelementy. Wzięliśmy pod lupę jego zestawienie 7 posiłków i wybraliśmy jeden, który pokazuje w praktyce, jak przyjemne może być zdrowe odżywianie.
7 dań obiadowych polecanych przez dietetyka. Jedno szczególnie zaskakuje
W wideo na kanale YouTube Dr Bartek Kulczyński znajdziemy aż siedem przepisów na pełne smaku, a przede wszystkim cennych składników odżywczych, dania obiadowe. Zaproponowane potrawy łączy również łatwość przygotowania.
Jakie przysmaki trafiły do zestawienia? Specjalista od żywienia skupił się nie tylko na uwzględnieniu w menu produktów dostarczających niezbędnych dla naszego organizmu pierwiastków czy związków chemicznych, ale też na smaku. Na jego liście znalazły się następujące pozycje:
Risotto z brązowego ryżu z boczniakami i szparagami
Domowy burger wołowy z awokado
Sałatka z ziemniaków ze śledziem
Fasolka po bretońsku
Makaron razowy z łososiem wędzonym i szpinakiem
Krem z soczewicy i marchewki
Ziemniaki z jajkiem sadzonym i brokułami
Największym zaskoczeniem może być zaproponowanie przyrządzenia burgera. Danie to przez wielu smakoszy uważane jest za niezdrowe. Jednak odpowiednio przygotowane wcale nami nie zaszkodzi, a jeszcze będzie miało zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Oczywiście z zastrzeżeniem, że taki posiłek mimo wszystko w naszym menu będzie gościł sporadycznie. Jak zatem zrobić taki rarytas?
Jak zrobić zdrowego burgera? Z radami dietetyka będzie pyszny
Przede wszystkim specjalista poleca przygotowanie mięsa w sposób beztłuszczowy. Warto zatem sięgnąć po patelnię z dobrą, nieprzywierającą powłoką lub nawet grillową, która ma tę zaletę, że tłuszcz wytopiony z mięsa już na niej pozostanie, gromadząc się we wgłębieniach naczynia. My zjemy więc mniej niekoniecznie zdrowych, nasyconych kwasów tłuszczowych.
Dietetyk wskazuje też, że — zamiast majonezu czy musztardy — warto postawić na awokado w postaci guacamole, które zbalansuje wspomniany już nie do końca korzystny tłuszcz, dostarczając nam kwasów Omega-3. Jest ono też świetnym źródłem potasu, który ogromną rolę odgrywa przede wszystkim — choć nie tylko — w diecie osób aktywnych fizycznie.
Wreszcie ekspert podpowiada, jakie inne dodatki wybrać, proponując pełnoziarnistą bułkę razową, obfitującą w błonnik oraz surowe warzywa. Na filmie widzimy, że są to m.in. szpinak i pomidory, ale marchewka czy papryka też będą smaczne i cenne.
Na naszej stronie znajdziecie niezawodne przepisy na wiele dań obiadowych. Szczególnie polecamy sycącą i aromatyczną zupę z soczewicy, podobną do tej proponowanej przez dietetyka Bartka Kulczyńskiego. Być może spodoba wam się też prosty obiad z jajem w koszulce albo lekka fasolka po bretońsku w wersji roślinnej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najstarszy przepis na rosół z 1682 roku. Nie obędzie się bez 1 składnika
Babcia Kazia robi cudowne naleśniki mleczne. Dodaje do nich 2 sekretne składniki
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: YT/Dr Bartek Kulczyński