Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-07-26T200346.034

canva/claudiodivizia

Dlaczego babcie wkładały garnek z ziemniakami pod pierzynę?

26 Lipca 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

W dawnych czasach gotowanie bywało ogromnym logistycznym wyzwaniem. Nasze babcie i prababcie doskonale z nim sobie jednak radziły. Chociaż niektóre metody mogą dziś wywoływać uśmiech na naszych twarzach, to jednak mają one ogromną moc!

Gotowanie jeszcze nigdy nie było tak prostą czynnością, jak obecnie. Mamy do czynienia zarówno z nowoczesnymi technologiami, jak i z szeroką gamą różnorodnych produktów. Zupełnie inaczej było jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy nasze babcie musiały niemal "stawać na głowie", aby przygotować jedzenie dla całej rodziny.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zaskakujący trick naszych babć

Obecnie większość kuchennych sprzętów działa na prąd, przez co posiłki można przyrządzić niemal w mgnieniu oka. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu zwykłe odgrzanie jedzenia wydawało się zupełnie niemożliwe.

Zazwyczaj jadło się jedzenie tuż po jego przygotowaniu. Nasze babcie od czasu do czasu zaskakiwały nietypowymi trickami m.in. chowało garnek z ziemniakami pod pierzynę. Czemu miało to służyć?

Projekt bez tytułu - 2021-07-26T165326.293

Największy błąd podczas kiszenia ogórków, przestrzega przed nim nawet Gessler

CZYTAJ DALEJ

Ta zaskakująca technika miała dwie funkcje. Po pierwsze, zapobiegała zbyt szybkiej utracie ciepła. Nawet po kilku godzinach garnek z ugotowanymi ziemniakami był ciepły!

Po drugie był to sposób na przygotowanie potraw. Lekko podgotowane ziemniaki szczelnie zawinięte w koc lub w kołdrę dochodziły w cieple, a później były po prostu smaczniejsze!

Na naszej stronie znajdziecie inne interesujące tricki. Niedawno zdradzaliśmy Wam m.in. jak przygotować gołąbki bez grama kapusty oraz jak usmażyć idealny omlet.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >