Magda Gessler
TRICOLORS/East News, atosan, Getty Images

Dlaczego Magda Gessler nie wiąże włosów podczas gotowania?

Magda Gessler to prawdziwa postać z polskim show biznesie. O ile jej autorytet w kwestiach kulinarnych nie budzi wątpliwości, o tyle zwyczaj noszenia rozpuszczonych włosów podczas gotowania już tak. Po latach domysłów, zdradziła całą prawdę, a my sprawdziliśmy czy królowa smaku na pewno ma rację.

Magda Gessler na polską scenę kulinarną wkroczyła niemal dekadę temu. Od tego czasu, śmiało można powiedzieć, że rządzi na niej niepodzielnie. Swoje umiejętności kulinarne udowodniła już nie raz, ale fanów ciągle trapi kwestia rozpuszczonych włosów podczas gotowania.

W jednym z wywiadów ta kwestia została poruszona. Na platformie Youtube, znajdziemy ten wywiad na kanale wideoportal, a dowiedzieć można się naprawdę fascynujących faktów. Jednak najważniejsza z nich jest kwestia złotych pukli hasających beztrosko po restauracyjnych kuchniach.

Magda Gessler zdradza czemu nie spina włosów

Dziennikarz przeprowadzający wywiad, wprost spytał czy Magda Gessler nie obawia się sanepidu. Gwiazda postanowiła pytanie potraktować z właściwą sobie lekkością oraz humorem.

Dlaczego Makłowicz nie cierpi zwrotu Dlaczego Makłowicz nie cierpi zwrotu "smacznego"?Czytaj dalej

Na początku zaznaczyła, że nie jest wyjątkiem na skalę światową. Jamie Olivier czy Nigella Lawson także nie paradują w kuchni w czepku ani chuście. Dodatkowo wspomniała, że włosy nie wypadają ludziom tak jak kiedyś, więc ryzyko jest minimalne.

Na tym jednak jej wypowiedź się nie skończyła. Magda postanowiła obrócić całą sytuację w żart i po chwili dodała, że ani ona, ani inne gwiazdy kulinarne nie mają łupieżu, więc troskliwi fani mogą spać spokojnie.

Czy Magda Gessler ma rację?

Pod lupę należy najpierw wziąć pierwszą część wypowiedzi o innych prowadzących programy kulinarne. Nie da się ukryć, że format programu Kuchenne Rewolucje jest zdoła inny niż typowego "gotowania na ekranie".

Magda Gessler w restauracjach gotuje (jak sama utrzymuje) dla prawdziwych ludzi, a podczas jednej kolacji rewolucyjnej wydawane jest nawet kilkadziesiąt porcji. W takich warunkach nie trudno o zgubienie nawet najmocniejszego włosa w czyjejś potrawie.

Z portalu Gastrowiedza dowiadujemy się, że pracownicy gastronomiczni mają obowiązek noszenia czepków i jest to jedna z fundamentalnych zasad pracy na kuchni. Nie ma tu wyszczególnionej kondycji włosów, która by zwalniała z tego obowiązku.

Dlatego pamiętajmy, aby nie wierzyć we wszystko co zobaczymy w telewizji, a higiena w dzisiejszych czasach to sprawa fundamentalna. Nawet we własnej kuchni, gotując dla rodziny, warto spiąć włosy, by nikomu nie trafiła się w talerzu niemiła niespodzianka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: YouTube - wideoportal oraz Gastrowiedza

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł