Smakosze.pl
Magda Gessler

TRICOLORS/East News, atosan, Getty Images

Dlaczego Magda Gessler nie wiąże włosów podczas gotowania?

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Magda Gessler to prawdziwa postać z polskim show biznesie. O ile jej autorytet w kwestiach kulinarnych nie budzi wątpliwości, o tyle zwyczaj noszenia rozpuszczonych włosów podczas gotowania już tak. Po latach domysłów, zdradziła całą prawdę

Magda Gessler na polską scenę kulinarną wkroczyła niemal dekadę temu. Od tego czasu, śmiało można powiedzieć, że rządzi na niej niepodzielnie. Swoje umiejętności kulinarne udowodniła już nie raz, ale fanów ciągle trapi kwestia rozpuszczonych włosów podczas gotowania.

W jednym z wywiadów ta kwestia została poruszona. Na platformie Youtube, znajdziemy ten wywiad na kanale wideoportal, a dowiedzieć można się naprawdę fascynujących faktów. Jednak najważniejsza z nich jest kwestia złotych pukli hasających beztrosko po restauracyjnych kuchniach.

Magda Gessler zdradza czemu nie spina włosów

Dziennikarz przeprowadzający wywiad, wprost spytał czy Magda Gessler nie obawia się sanepidu. Gwiazda postanowiła pytanie potraktować z właściwą sobie lekkością oraz humorem.

Na początku zaznaczyła, że nie jest wyjątkiem na skalę światową. Jamie Olivier czy Nigella Lawson także nie paradują w kuchni w czepku ani chuście. Dodatkowo wspomniała, że włosy nie wypadają ludziom tak jak kiedyś, więc ryzyko jest minimalne. 

Na tym jednak jej wypowiedź się nie skończyła. Magda postanowiła obrócić całą sytuację w żart i po chwili dodała, że ani ona, ani inne gwiazdy kulinarne nie mają łupieżu, więc troskliwi fani mogą spać spokojnie.

Czy Magda Gessler ma rację?

Pod lupę należy najpierw wziąć pierwszą część wypowiedzi o innych prowadzących programy kulinarne. Nie da się ukryć, że format programu Kuchenne Rewolucje jest zdoła inny niż typowego "gotowania na ekranie". 

Magda Gessler w restauracjach gotuje (jak sama utrzymuje) dla prawdziwych ludzi, a podczas jednej kolacji rewolucyjnej wydawane jest nawet kilkadziesiąt porcji. W takich warunkach nie trudno o zgubienie nawet najmocniejszego włosa w czyjejś potrawie.

Z portalu Gastrowiedza dowiadujemy się, że pracownicy gastronomiczni mają obowiązek noszenia czepków i jest to jedna z fundamentalnych zasad pracy na kuchni. Nie ma tu wyszczególnionej kondycji włosów, która by zwalniała z tego obowiązku. 

Dlatego pamiętajmy, aby nie wierzyć we wszystko co zobaczymy w telewizji, a higiena w dzisiejszych czasach to sprawa fundamentalna. Nawet we własnej kuchni, gotując dla rodziny, warto spiąć włosy, by nikomu nie trafiła się w talerzu niemiła niespodzianka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: YouTube - wideoportal oraz Gastrowiedza

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Kulinarny Showbiznes

Gessler namawia do jedzenia rękami, powód może zaskoczyć

Czytaj więcej >

Kulinarny Showbiznes

USA: Nie żyje ceniony fotograf kulinarny

Czytaj więcej >
Słynny kucharz za dziecięcych lat

Kulinarny Showbiznes

Niesamowite zdjęcie z dzieciństwa Michela Moran

Czytaj więcej >
Księżniczka Charlotte zdradziła co lubi jadać

Kulinarny Showbiznes

Ulubione jedzenie księżniczki Charlotte

Czytaj więcej >

Kulinarny Showbiznes

Robert Makłowicz zirytowany pytaniem dziennikarki

Czytaj więcej >

Kulinarny Showbiznes

Kim jest żona Michela Morana?

Czytaj więcej >