Smakosze.pl
Cebula w rajstopach

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale 5-Minute Crafts GIRLY

Dlaczego nasze babcie chowały cebulę do pończoch?

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Cebula często gości w naszych kuchniach. Niektórzy smakosze z pewnością pamiętają, że ich babcie przechowywały ją w pończochach. Okazuje się, że dzięki takiemu rozwiązaniu cebula dłużej pozostaje świeża. Warto o tym pamiętać. Jednak sposobów na zabezpieczenie warzyw jest znacznie więcej.

Bez wątpienia cebula odgrywa niezwykle istotną rolę w rodzimych potrawach. Ciężko sobie wyobrazić uwielbiane specjały bez jej dodatku. Z pewnością warto mieć zapas cebuli. Okazuje się, że z łatwością zabezpieczymy je za sprawą pończoch.

Cebula w pończochach?

Trzeba przyznać, że współcześnie taki pomysł może wydawać się niedorzeczny. Jednak cebula zawinięta w rajstopy lub pończochy dawniej była dosyć częstym widokiem. Nasze babcie doskonale wiedziały, że dzięki takiemu zabezpieczeniu warzywa dłużej zachowają świeżość.

Cebula niejednokrotnie gościła na naszym portalu. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, która odmiana jest najzdrowsza. Niestety cebula ma to do siebie, że po jakimś czasie od zakupu przestaje być zdatna do spożycia. Wszystko przez nieodpowiednie warunki przechowywania.

Uwielbiana cebula potrzebuje podobnych warunków do ziemniaków. Mianowicie powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Dobrym wyborem jest piwnica. Jednak równie dobrze możemy wykorzystać rajstopy lub pończochy. Izolują one światło i wilgoć.

Wystarczy, że cebulę umieścimy w pończosze i zawiążemy supeł. Czynność powtarzamy kilkukrotnie. Tak przygotowany sznur z cebuli należy powiesić w dogodnym miejscu, które nie jest nadmiernie wyeksponowane na działanie słońca. Sztuczkę można zastosować także w przypadku czosnku. Została ona zaprezentowana na YouTube na kanale 5-Minute Crafts GIRLY. Właśnie stamtąd pochodzi powyższe zdjęcie.

(Canva / Yana Gayvoronskaya)

Inne sposoby na zachowanie świeżości warzyw

Cebula to nie jedyne warzywo, które może utracić swoje walory. Każdy smakosz zdaje sobie sprawę, że sałata potrafi bardzo szybko zwiędnąć. Wystarczy ją umyć, osuszyć i porwać na mniejsze kawałki. Tak przygotowaną sałatę umieszczamy w szklanej misce i przykrywamy kilkoma papierowymi ręcznikami. Naczynie zabezpieczamy folią spożywczą.

Jeśli chcesz zabezpieczyć ziemniaki, wówczas idealnym rozwiązaniem jest wsadzenie jej do papierowej torby, w której wcześniej robimy niewielkie dziurki. W ten sposób nie będą puszczały kłączy. Czasami potrafią się one rozrosnąć do monstrualnych rozmiarów.

Nie tylko warzywa mogą stracić swoją świeżość. Ten problem dotyczy również owoców. W przypadku bananów dobrze sprawdza się owinięcie ich końcówek folią spożywczą. Dzięki temu będziemy się mogli nimi cieszyć nawet 4 dni dłużej. Oczywiście owijamy końcówkę, która pierwotnie przyrastała do drzewa.

Godny uwagi jest także trik na świeży i posiekany szczypiorek. Zieleninę myjemy, osuszamy, a następnie drobno kroimy. Tak przygotowany szczypiorek wsypujemy do plastikowej butelki i wstawiamy do lodówki. Dzięki temu będziemy mogli się nim cieszyć w dowolnym momencie.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube/5-Minute Crafts GIRLY; WP Kuchnia; Zaradni

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >
Kanapka z jajkiem

Porady

Z czym lepiej nie łączyć jajek?

Czytaj więcej >
Truskawki z doniczki

Porady

Jak posadzić i nawozić truskawki w doniczce?

Czytaj więcej >