Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego nie warto wylewać wody po gotowaniu jajek? Jej zastosowania zaskakują
Renata Materlińska
Renata Materlińska 31.03.2022 19:29

Dlaczego nie warto wylewać wody po gotowaniu jajek? Jej zastosowania zaskakują

gotowanie jajek
canva/franhermenegildo

Wodę po ugotowaniu jajek zwykle wylewacie do zlewu, a to duży błąd. Wiecie, dlaczego nie warto wylewać wody po gotowaniu jajek? Jest ona na tyle wartościowa, że będziecie zaskoczeni. Poznajcie szerokie zastosowanie tego cennego płynu.

Gotując jajka nikt nie myśli o tym, by wykorzystać też wodę. Wiadomo, jest ona tylko nośnikiem ciepła i po osiągnięciu pożądanego efektu, czyli po ugotowaniu jajek, trafia do zlewu. Tymczasem kryje się w niej wiele cennych składników, które mogą być korzystne dla urody, domu i ogrodu.

Dlaczego nie warto wylewać wody po gotowaniu jajek?

Woda z gotowania jajek zawiera wiele minerałów, które są wymywane ze skorupek. Z tego powodu, warto ją wykorzystać.

Wystudzoną wodą po ugotowanych jajkach można np. podlewać rośliny, co zadziała na nie jak nawóz. Już po kilku podlaniach zauważysz, że domowe kwiaty czy rośliny balkonowe będą silniejsze i ładniejsze.

W wodzie po gotowaniu jaj warto też moczyć paznokcie. A to dlatego, że zawiera wapń, który jest niezwykle korzystny dla naszych paznokci. Dzięki niemu staną się mocniejsze, nie będą się rozdwajać i łamać.

Jak wykorzystać skorupki jaj?

W skład skorupek jaj wchodzi węglan wapnia, który jest przydatny dla naszych kości i mięśni. Skorupka z jednego jajka może dostarczyć nawet dwa razy więcej wapnia, niż potrzebuje dziennie dorosły człowiek. Poza tym skorupka jaj zawiera też inne minerały, np. magnez, cynk, siarkę, mangan, bor. Dobrze też wpływa na stan zębów, skóry i włosów.

Jak korzystać ze skorupek jaj? Najlepiej zmiksować je na pył i w ten sposób spożywać je, jako naturalny suplement diety. By jednak wyeliminować ryzyko zakażenia Salmonellą, warto je wcześniej wypiec — wystarczy ok. 8 minut w piekarniku nastawionym na temperaturę 350 st. C lub na maksymalną dostępną.

Skorupki jaj pomogą też złagodzić smak kawy. Jak ich użyć? Oczyszczone skorupki jaj należy włożyć do lejka ekspresu ciśnieniowego lub przez umieszczone na sitku, przelać zaparzoną kawę. Skorupki zneutralizują kwaśny odczyn napoju, nadając mu przyjemniejszego smaku i zapachu. To wszystko dzięki obecności zasadowego węglanu wapnia.

Miksturę ze skorupek jaj i miodu można nałożyć na twarz, co zadziała nawilżająco i złuszczająco na skórę. Po wymieszaniu z jogurtem naturalnym powstanie zaś papka, która pozostawiona 20 minut na włosach doskonale je wzmocni.

Sprawdź, jak przygotować jajka, aby były w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Dowiedz się też, w jaki sposób rozpoznać, czy jajka są świeże.

skorupki jaj
skorupki jaj

Źródło zdjęcia: canva/Elen11 Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieta.onet, zywienie.medonet, newsy.gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram