Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak rozpoznać czy jajka są świeże? Mamy najlepsze sposoby
Adam Moskal
Adam Moskal 25.03.2022 01:00

Jak rozpoznać czy jajka są świeże? Mamy najlepsze sposoby

Jajka
canva/Hirurg, Getty Images Signature

Podczas gotowania przy użyciu jajek bardzo łatwo o poważną pomyłkę, która może zniszczyć całą pracę - mowa o niesprawdzeniu ich świeżości. Zepsute jajka swoim silnie nieprzyjemnym zapachem i smakiem skutecznie doprowadzają do katastrofy. Metod na testowanie ich przydatności do spożycia jest wiele i niżej zdradzimy najlepsze z nich.

Jajka stanowią istotną część diety większości z nas, dlatego tak ważna jest umiejętność rozpoznania ich świeżości. Dzięki niej łatwo uchronić się przed wbiciem zepsutego jajka do jedzenia.

Sposobów na sprawdzenie świeżości jaj jest dużo, więc każdy bez problemu znajdzie taką, która mu najbardziej odpowiada. Co więcej, testy te można wykonać w domowym zaciszu, są więc proste i szybkie.

Jak sprawdzić świeżość jajek?

Metoda na wodę jest najprostszą, najszybszą i najbardziej skuteczną ze wszystkich dostępnych. Jedyne czego do niej potrzeba to wysokie naczynie, trochę zimnej wody i oczywiście jajka. Wystarczy wlać płyn do naczynia i włożyć do niego jajko. Jeśli zostaje na dnie i nie unosi się do góry, jest świeże. W innym wypadku procesy gnilne już się rozpoczęły i gazy, które w ich wyniku powstały, wypierają jajko na powierzchnie. Nie warto więc ryzykować i pływające jajka lepiej zwyczajnie wyrzucić.

Metoda na słuch

Choć nie wymaga ona żadnych dodatkowych przyrządów, nie jest w pełni skuteczna, dlatego polecamy sięgać po nią, gdy nie mamy pod ręką wysokiego naczynia. Sposób polega na potrząsaniu jajka przy uchu i wsłuchiwanie się. Jeśli słyszysz wtedy dźwięk chlupotania, może to oznaczać, że wewnątrz skorupki zgromadziły się gazy wywołane zepsuciem. Świeże jajko nie powinno wydawać z kolei żadnych dźwięków.

Zapach i konsystencja

W ostateczności możesz rozbić jajko i wlać je do niewielkiej miseczki. Jeśli unosi się z niego nieprzyjemny zapach, żółtko jest płaskie, białko mętne i całość rozlewa się, lepiej zrezygnować z jedzenia. Niestety ostatnia metoda ma jeden duży minus - zapach zepsutego jajka długo unosi się w pomieszczeniu i ciężko się go pozbyć. Z tego powodu dla wygody zalecamy użycie dwóch powyższych rozwiązań.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, czy można jeść codziennie jajka. Ten tekst wyjawia prosty przepis na zapiekankę śniadaniową z ziemniaków, jajka i sera.

Jajka

Źródło zdjęcia: canva/iBrave, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dom.wp.pl; akademiasmaku; zywienie.medonet

Zapraszamy na nasz Instagram