Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 28.01.2022 01:00

Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku?

kiszone ogórki
canva/bit245

Zdarzyło wam się, że jecie lub kroicie kiszony ogórek, a on w środku jest pusty? Na dodatek z wnętrza wylewa się płyn, a ogórek nie jest twardy i chrupiący? Takich ogórków z pewnością nie można zaliczyć do udanych i smacznych. A wiecie, dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku? Już wyjaśniamy.

Wiele osób latem nastawia ogórki, żeby jesienią i zimą cieszyć się ich smakiem i walorami zdrowotnymi. Jeśli jednak parę razy zdarzy się, że po otwarciu słoika ogórki nie są jędrne, a w środku mają dziurę, ochota na robienie domowych przetworów trochę przechodzi. Dowiedz się, dlaczego w kiszonych ogórkach pojawia się dziura i jak jej uniknąć w przyszłości.

Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku?

Przyczyna zazwyczaj tkwi w samych ogórkach. Ważne jest, aby na przetwory wybierać dobrej jakości warzywa. Najlepiej, jeśli pochodzą z ekologicznych upraw, bo wtedy nie są przenawożone. A nawożone, szybko rosnące ogórki, po ukiszeniu często robią się puste w środku.

Ważna jest też odmiana ogórków. Do kiszenia najlepiej nadają się ogórki, które nie mają dużych komór nasiennych i mają dość kolczastą skórkę. Niektórzy za idealną odmianę uważają ogórki śremskie, bo mają dobry kształt i smak.

Kształt ogórków, co prawda nie ma wpływu na ich smak, jednak proste i średniej wielkości ogórki łatwiej jest ścisło ułożyć w słoiku. A to ważne, bo ogórki powinny cały czas znajdować się pod warstwą zalewy. Inaczej zaczną pleśnieć.

Lepiej też wybierać ogórki o jasnej skórce. Ciemna często wskazuje na stosowanie dużych ilości nawozów sztucznych.

Na co zwrócić uwagę kisząc ogórki?

Do kiszenia przeznaczajmy jak najświeższe ogórki. Jeśli będą zleżałe lub sami będziemy się ociągać z ich nastawieniem, zaczną więdnąć i robić się miękkie i gąbczaste. Zalewa niestety nie przywróci im w 100 procentach dawnej jędrności.

Jeśli jednak ogórki tylko trochę podwiędną, można je zalać zimną wodą i pozostawić na kilka godzin. Odzyskają odpowiednią twardość.

Do kiszonych ogórków warto też dodać przyprawy, np. czosnek, koper, chrzan, liście czarnej porzeczki czy wiśni. Dzięki nim przetwory nie tylko zyskają na smaku i aromacie, ale też dłużej pozostaną jędrne i bez śladów pleśni.

Gdy ogórki ukisną, zwykle jest to po 7-10 dniach, trzeba je wynieść w chłodne miejsce. Dzięki temu nie będą już bardziej kisły i miękły. Ważne jest też, by miejsce ich przechowywania było ciemne, bo dzięki temu zachowają apetyczny kolor.

W naszym serwisie znajdziesz też wiele przepisów na potrawy z kiszonych ogórków. Sprawdź, jak przygotować pastę do pieczywa z kiszonych ogórków, a także jak zrobić surówkę z kiszonych ogórków.

sałatka z ogórków
sałatka z ogórków

Źródło zdjęcia: canva/HandmadePictures

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kuchnia.wp, senior, beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram