Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego warto dodać białko jajka do rosołu?
Adam Moskal
Adam Moskal 17.01.2022 01:00

Dlaczego warto dodać białko jajka do rosołu?

Rosół w garnku
canva/olejx, Getty Images

Rosół stanowi bardzo ważny element polskiej sztuki kulinarnej, dlatego opracowanych zostało wiele trików, ułatwiających gotowanie zupy. Jeden z nich polega na wlaniu do gotującego się bulionu białka jaja. Ścinając się pod wpływem temperatury, zbierze w sobie szumowiny i pozwoli uzyskać bardziej klarowny wywar.

Rosół przyrządzany jest na całym świecie w bardzo podobny sposób - różnią się jedynie użyte komponenty smakowe. Finalnie jest to po prosty wygotowany z warzyw, przypraw, mięs i niekiedy owoców wywar, który zawiera wszystkie substancje smakowe i odżywcze z produktów użytych do gotowania.

Jednym z największych mankamentów gotowania rosołu, jest uzyskanie idealnej klarowności bez żadnego cienia mętności. Jeśli chcesz zrobić rosół przejrzysty niczym woda, poniżej mamy triki idealne dla ciebie.

Wlej do rosołu białko jaja i obserwuj efekty

Białko w rosole pełni aż trzy funkcje i każda z nich jest bardzo ważna. Po pierwsze wlanie białka do gotującego się rosołu usunie szumowiny podczas ścinania się. Po kilku minutach wystarczy zebrać sitkiem białko z powierzchni płynu, który pod spodem będzie klarowny.

Po drugie ścinające się białko zbierze nadmiar tłuszczu, który mógł wytopić się podczas gotowania mięsa. Tak jak w przypadku pierwszej metody, po paru minutach gotowania wyłów przesycone tłuszczem białko z powierzchni zupy.

Po trzecie wlanie surowego białka do wywaru może korzystnie wpłynąć na jego zasolenie. Białko w czasie ścinania zwiąże sól. Używaj tego sposobu w momencie, gdy dodałeś zbyt dużo soli do garnka. Wtedy nie będziesz musiał tracić całej zupy i wylewać jej do ścieków.

Jak zrobić klarowny rosół?

Przede wszystkim mięso należy zalać wodą i użyć podwójnej metody gotowania. Pierwsze zalanie wodą i gotowanie powinno trwać około 20 minut. Po tym czasie wodę wylewa się, mięso myje i ponownie zalewa czystą wodą. W taki sposób zmniejsza się ilość szumowin do minimum.

Pamiętaj również o długim, aczkolwiek powolnym procesie gotowania. Rosół nie powinien gwałtownie buzować, ponieważ wtedy stanie się wręcz mleczno-mętny. Garnek nie może być przykryty, a palnik pod nim ustawia się na małą moc.

Dobrym przyzwyczajeniem jest dodanie do wywaru na samym początku opalonej nad palnikiem cebuli w łupinie. Warzywo odda swój intensywny aromat i żółty kolor, a także ułatwi zachowanie dobrej przejrzystości.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak uratować zbyt ostrą zupę. Ten tekst wyjawia, kiedy dodawać ogórki kiszone do zupy ogórkowej.

Rosół

Źródło zdjęcia: canva/Jakub Kapusnak, Foodiesfeed

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: garneczki; winiary; smaker

Zapraszamy na nasz Instagram