Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy dodawać ogórki kiszone do zupy ogórkowej?
Adam Moskal
Adam Moskal 14.01.2022 01:00

Kiedy dodawać ogórki kiszone do zupy ogórkowej?

Zupa ogórkowa
canva/arfo, Getty Images

Tak klasyczna zupa, jak ogórkowa, bardzo silnie działa na wspomnienia, przypominając nostalgiczny smak szkolnych stołówek. W trakcie gotowania tego dania należy zachować szczególną uwagę przy kolejności dodawanych składników. Kiszone ogórki wraz z zalewą dodaje się na sam koniec. Zbyt wczesne wrzucenie ich do wywaru sprawi, że ziemniaki się nie ugotują.

Zupa ogórkowa to idealny pomysł na obiad, gdy nie ma się za dużo wolnego czasu na gotowanie. Wystarczy bowiem wrzucić większość składników na początku i wygotować je, aż będą miękkie. W efekcie zupa będzie treściwa, sycąca i wyjątkowo aromatyczna.

Niestety z równie dużą łatwością można zniszczyć całą swoją pracę - potrzeba do tego jedynie jednej błędnej decyzji. Poniżej wyjaśniamy czego unikać w czasie robienia ogórkowej w taki sposób, aby cieszyć się najlepszą zupą za każdym razem.

Do zupy ogórkowej dodaj ogórki na sam koniec

Kwaśny odczyn pH ogórków kiszonych wynika oczywiście z fermentacji przeprowadzonej przez bakterie kwasu mlekowego. Niestety z tego powodu nie można dodać ich do zupy w losowym momencie, gdyż zepsuje się wtedy całą zupę.

Ziemniaki nie są w stanie ugotować się w szybkim tempie w momencie, gdy znajdują się w kwaśnym środowisku. Kartofle po takiej obróbce są twarde na zewnątrz i niesmaczne w środku. Dlatego starte ogórki zawsze dorzuć na chwilę przed zakończeniem pichcenia.

Utrata wartości odżywczych

Kolejnym problemem, który pojawia się przy zbyt wczesnym dodaniu kiszeniaków, jest utrata substancji odżywczych zawartych w ogórkach. Podczas fermentacji wypełniły się one witaminami i innymi związkami, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka.

Pod wpływem długiego gotowania w wysokiej temperaturze, związki te ulegają degradacji i traci się je bezpowrotnie. W celu zminimalizowania ryzyka można dodać ogórki nawet po wyłączeniu gazu - wtedy zupa będzie miała świeższy i mocniejszy smak.

Co zawierają ogórki kiszone?

Kiszonki, takie jak ogórki kiszone czy kiszona kapusta, w swoim wnętrzu skrywają witaminy B, K, C oraz E. Oprócz tego są one bogate w bakterie, które dobrze działają na pracę naszych jelit. Obecność kwasu mlekowego pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Pamiętaj o zachowaniu umiaru w jedzeniu kiszonek, gdyż choć zdrowe, pełne są soli. W zbyt dużych ilościach sól doprowadza do problemów z układem krążenia. W ciągu jednego dnia można zjeść nie więcej niż 5 g soli.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak uratować zbyt ostrą zupę. Ten tekst wyjawia trik Ewy Wachowicz na esencjonalny rosół.

Zupa ogórkowa

Źródło zdjęcia: canva/dziewul, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram