Smakosze.pl
Rosół z dodatkiem kostki lodu

Canva / valentynsemenov / Olga Vorobeva

Dlaczego warto dodać do rosołu kostkę lodu?

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Rosół z dodatkiem kostki lodu może wydawać się co najmniej irracjonalnym pomysłem. Okazuje się, że za jej sprawą zupa staje się bardziej klarowna. Jednak istnieje więcej sposobów na osiągnięcie takiego efektu.

Większość smakoszy zapewne się zgodzi, że idealny rosół powinien charakteryzować się nienaganną klarownością. Każdy korzysta z różnych metod na to, by kultowa zupa zachęcała do zajadania samym wyglądem. Okazuje się, że pomocna może być najzwyklejsza kostka lodu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Rosół z niecodziennym dodatkiem

Nie da się ukryć, że mętny rosół nie prezentuje się nazbyt apetycznie. Mało kto chciałby zajadać zupę, która pozostawia pod tym względem wiele do życzenia. Na szczęście w prosty sposób możemy uniknąć takiego scenariusza.

Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, dlaczego niektórzy szefowie kuchni wzbogacają rosół o ocet. Dziś przyjrzymy się bliżej dodatkowi w postaci kostek lodu. Właśnie za ich sprawą nasz rosół będzie cechował się idealną klarownością.

Jeśli nasz rosół wyszedł mętnie, wówczas powinniśmy go doprowadzić do wrzenia i wrzucić do garnka kostkę lodu. Taki zabieg sprawi, że zupa niemal natychmiast stanie się bardziej klarowna. Podobny efekt osiągniemy również za pomocą innych dodatków.

Kalafior z niecodziennym dodatkiem

Jak ugotować kalafiora, aby wydobyć pełnię jego aromatu?

CZYTAJ DALEJ

Zamiast kostek lodu możemy użyć również kilku plastrów pomidora. Jednak najlepiej po prostu nie doprowadzić do tego, by zupa stała się mętna. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować podczas gotowania?

Rosół już nigdy nie wyjdzie mętny

Najważniejszą z zasad, których należy przestrzegać w trakcie przygotowywania rosołu, to umieszczanie mięsa w zimnej wodzie. Zmniejszamy wówczas szansę na kulinarne rozczarowanie. Oprócz tego rosół będzie o wiele smaczniejszy.

Skoro już mowa o mięsie na rosół, warto zapamiętać, by nie umieszczać w wywarze zamrożonego mięsa. Wtedy znacząco rośnie ryzyko, że nasza zupa wyjdzie mętna. Na co jeszcze zwracać uwagę?

Niektórzy smakosze wzbogacają rosół o kilka łupin cebuli. Dzięki nim zupa będzie bardziej klarowna, a jej kolor zachęci do zajadania nawet najbardziej wybredne osoby. Pamiętajmy także o tym, że rosół nie lubi pospiechu.

Dobry rosół powinien gotować się przez minimum trzy godziny. Od czasu do czasu należy zbierać szumowiny. W ten sposób zupa nie będzie mętna. Gotowy rosół możemy przecedzić przez sitko. Wówczas stanie się on bardziej klarowny. Warto zapoznać się również ze wskazówkami Magdy Gessler.

Idealny rosół jest w zasięgu ręki

Idealny rosół jest w zasięgu ręki

Canva / gbh007

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Garneczki; Gotujmy; Winiary

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >