Smakosze.pl
Wątróbka ma wiele zalet

Canva.com / Yana Gayvoronskaya

Dlaczego warto jeść wątróbkę?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że wątróbka zajmuje szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Sama w sobie może wydawać się nieapetyczna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić o nią przepyszny pasztet. Wątróbka jest prawdziwym bogact

Wątróbka może być przyrządzona na rozmaite sposoby. Nie jest ona jednak tak popularna, jak inne rodzaje mięsa. Wszystko przez dość specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada. Charakteryzuje się on nutami goryczy. Wątróbka ma przewagę nad innymi mięsnymi wyrobami.

Co skrywa w sobie wątróbka?

Bez wątpienia wątróbka jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych mięsnych specjałów. Mało który smakołyk wzbudza tak skrajne emocje. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak należy przyrządzić wątróbkę, by nie wyszła zbyt sucha.

Wielu smakoszy zniechęca się do wątróbki, ponieważ jej przygotowanie nie należy do najprostszych zadań i łatwo o popełnienie błędu. Warto wiedzieć, w jaki sposób możemy pozbyć się nieprzyjemniej dla podniebienia goryczy. Należycie przyrządzona wątróbka smakuje obłędnie. Dziś skupimy się na jej zaletach.

Mało kto spodziewałby się, że wątróbka drobiowa wypada znacznie lepiej od mięsa z piersi kurczaka. Jest ona cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Odgrywa ono kluczową rolę w odpowiednim funkcjonowaniu naszego organizmu.

Wątróbka drobiowa ma również przewagę nad wołowym odpowiednikiem. Dostarcza ona więcej kwasu foliowego i żelaza. Oba składniki są niezwykle istotne. Należy jednak pamiętać, że żelazo może przyczyniać się do zaparć. W związku z tym nie zapominajmy o błonniku w codziennej diecie.

(Canva.com / Tatiana Volgutova)

Wątróbka jest bogata w witaminy i minerały

Okazuje się, że wątróbka zawiera sporo witaminy B12. Wspiera ona procesy powstawania czerwonych krwinek i funkcjonowanie komórek naszego ciała. Ponadto witamina B12 wspiera układ nerwowy oraz mózg.

Niepozorna wątróbka jest także bogactwem witaminy A. Uważana jest ona za przeciwutleniacz, który niweluje działanie wolnych rodników. Witamina A pomaga utrzymać w dobrej kondycji kości, wzrok i tarczycę.

Nie można zapomnieć o obecności kwasu foliowego. Za jego sprawą podział komórek następuje w odpowiedni sposób. Wątróbka skrywa w sobie wiele istotnych minerałów. Oprócz żelaza na szczególną uwagę zasługują selen, miedź, cynk, magnez, potas i wapń.

Wyżej wymienione zalety z pewnością są sporą zachętą do dodania wątróbki do swojego jadłospisu. Rzecz jasna nie możemy zapominać również o innych smakołykach. Warto mieć na uwadze fakt, że kluczową rolę w zdrowej diecie powinny odgrywać warzywa.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wiadomosci Handlowe, Bussiness Insider

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy piana na miodzie jest szkodliwa?

Produkty

Dlaczego na powierzchni miodu pojawia się piana? Wiemy, czy jest się czego obawiać

Czytaj więcej >