Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Genialny sposób na wykorzystanie nasion papryki
Renata Materlińska
Renata Materlińska 23.02.2022 01:00

Genialny sposób na wykorzystanie nasion papryki

papryka
canva/skhoward

Papryka jest bardzo smacznym i wartościowym warzywem. Dostępna jest nawet zimną, dzięki czemu możemy urozmaicić sobie smak kanapek czy przyrządzić z niej potrawy. Jeśli tak, jak my lubicie paprykę, nie wyrzucajcie jej nasion. Mamy bowiem genialny sposób na wykorzystanie nasion papryki.

Przed zjedzeniem czy dodaniem do potrawy paprykę zawsze dokładnie oczyszczamy z nasion. Chodzi o apetyczny wygląd dania, ale też o jego smak. Nasiona papryki, choć są jadalne, nie należą do wyjątkowo pysznych. Mogą nadać potrawie gorzkawy lub pikantny smak. Można jednak zrobić z nich pożytek.

Genialny sposób na wykorzystanie nasion papryki

Gdy po oczyszczeniu papryki zostaną wam nasionka, nie wyrzucajcie ich, a wysiejcie. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli papryka była wyjątkowo smaczna. Jest wtedy szansa, że i ta, która wyrośnie z waszej uprawy, taka będzie. Z pewnością otrzymacie też ekologiczne warzywo, po które będziecie mogli sięgnąć w dowolnym momencie.

By jednak latem można było się cieszyć plonami, nasiona papryki trzeba wysiać już marcu. Masz więc jeszcze trochę czasu, na przygotowanie się do uprawy. Czego potrzebujesz?

Nasionka papryki możesz wysiać na wilgotną watę lub do ziemi. Jeśli siejesz je do ziemi, pamiętaj, że powinna być ogrzana, najlepiej do temperatury pokojowej. Wsyp do niej nasionka i przykryj warstwą ziemi.

Naczynie z uprawą trzymaj w ciepłym i nasłonecznionym miejscu, wtedy szybciej wykiełkują. Pamiętaj też, by regularnie zwilżać podłoże. Już po kilku dniach możesz się spodziewać kiełków, a potem pierwszych listków.

Domowa uprawa

Młode roślinki trzymaj w domu, dopóki jest chłodno i wietrznie. Gdy będą nieco większe, możesz je popikować, czyli rozsadzić do małych doniczek, dzięki czemu będą miały lepsze warunki do rośnięcia.

Gdy na zewnątrz temperatura będzie wynosiła już ok. 18 st. C, wyhodowaną paprykę możesz wystawić na balkon lub wysadzić do ogródka.

Pamiętaj, że papryka lubi nasłonecznione, ciepłe i bezwietrzne miejsca. Gdy będziesz ją regularnie podlewać, w sierpniu możesz liczyć na własne zbiory.

W naszym serwisie znajdziesz też inne kuchenne porady. Sprawdź, jak wykorzystać obierki po ziemniakach, a także, co zrobić z obierkami po ogórkach.

papryka
papryka

Źródło zdjęcia: canva/grannyogrimm

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: o2, kobieta.onet

Zapraszamy na nasz Instagram