Smakosze.pl
Apel Lasów Państwowych

simplycmb, Getty Images

Komunikat Lasów Państwowych dotyczący smardzy

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Grzyby powoli zaczynają pojawiać się w polskich lasach - jednymi z najwcześniejszych są wyjątkowo rzadkie smardze, które są pod ochroną. Jeśli wybierasz się na grzybobranie, musisz uważać. W lasach można spotkać trującego sobowtóra smardza, który jest bardzo niebezpieczny.

Najlepszy okres na grzyby wypada w połowie lata oraz wczesną jesienią, gdy w lasach jest ciepło i wilgotno. Takie warunki są optymalne do dobrego rozwoju owocników. Niektóre gatunki są jednak przystosowane do wzrostu nawet teraz gdy sezon dopiero się zaczyna. 

Lasy Państwowe wydały pilny komunikat, z którym powinien zapoznać się każdy Polak wybierający się na grzyby. Początkujący grzybiarze mogą bowiem pomylić pyszne i zdrowe smardze z niebezpiecznym dla zdrowia sobowtórem, wyglądającym bardzo podobnie.

Uważaj na grzyby, które zbierasz

Smardze są typowo wiosennymi grzybami, które otwierają sezon na grzybobranie. Ich charakterystyczny wygląd, przypominający mózg, przykuwa wzrok i napawa radością. Ich smak jest w końcu wyjątkowy i w przeciwieństwie do wielu innych grzybów, smardze zawierają mnóstwo wartości odżywczych. 

Jeśli jednak zauważysz na swojej drodze grzyba jak ze zdjęcia poniżej, pod żadnym pozorem go nie zbieraj. Choć wygląda jak smakowite smardze, tak naprawdę nim nie jest. Nazywa się piestrzenica kasztanowata i jest śmiertelnie trująca.

Wartości odżywcze smardzów

Smardz zawiera duże ilości białka oraz błonnika. Ponadto pełen jest tłuszczów oraz węglowodanów, więc stanowi doskonałe źródło energii pozyskiwanych z makroelementów. Białko ze smardza jest dobrze przyswajalne, więc stanowi dobrą alternatywę dla mięsa. 

Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy przykrą praktykę niektórych klientów sklepów spożywczych. W tym tekście  wyjaśniamy, dlaczego warto pić 4 szklanki wody na czczo.

Duża ilość witamin i minerałów sprawia, że są odżywcze. Witamina D oraz cynk, fosfor, mangan, miedź i żelazo to jedynie kilka z obecnych w tych grzybach substancji. Dodatkowo sporo aminokwasów przyczynia się do działania antyoksydacyjnego oraz przeciwzapalnego. 

Trujący grzyb, który dawniej był jadany

Z piestrzenicą kasztanowatą wiąże się ciekawa historia. Dawniej tego grzyba można było znaleźć na straganach i w sklepach, gdyż uznawany był za jadalny. Dopiero po wielu zatruciach, które z początku w ogóle nie były powiązane ze spożyciem grzyba, ustalono, że piestrzenica jest trująca.

Piestrzenica kasztanowata. Źródło: wikimedia.org/ Kruczy89

undefined

Choć zawarta w piestrzenicy gyromitryna ulega rozpadowi pod wpływem długotrwałego suszenia lub gotowania, nie znany jest dokładny czas potrzebny do całkowitej neutralizacji. Dlatego apel Lasów Państwowych jest tak ważny - zjedzenie tego grzyba może wywołać niewydolność wątroby, rozpad czerwonych krwinek czy problemy żołądkowo-jelitowe.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ekologia.pl; facebook.com/LasyPanstwowe

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

liscie laurowe

Zdrowie

Niezwykły przepis na wyjątkowy olej z liści laurowych

Czytaj więcej >
jajka

Zdrowie

Dlaczego warto jeść 2 jajka dziennie?

Czytaj więcej >
kawa

Zdrowie

Czego nie powinno się dodawać do kawy?

Czytaj więcej >
Olej z wiesiołka

Zdrowie

Wyjątkowe zalety oleju z wiesiołka

Czytaj więcej >
Liście winorośli mają wiele zalet

Zdrowie

Piorunujące właściwości liści winorośli

Czytaj więcej >
poziomki

Zdrowie

Przepis na napar z liści poziomek

Czytaj więcej >