Smakosze.pl
Jajko na miękko

canva/4kodiak, Getty Images

Ile czasu gotować jajka na miękko?

6 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 14 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jajka na miękko mają ogromne tłumy fanów, którzy uważają, że nie ma nic lepszego niż ścięte białko z rozlewającym się i gęstym żółtkiem. Niektórzy mają jednak problemy z dobraniem odpowiedniej temperatury oraz czasu gotowania, przez co jajka zazwyczaj są przegotowane. Niżej tłumaczymy tajniki zrobienia najlepszych jajek na miękko.

Jajka na miękko najczęściej podane są przy akompaniamencie tostów z masłem, świeżymi warzywami oraz aromatycznych wędlin. Dzięki dużej różnorodności można zjeść bardzo satysfakcjonujące śniadanie, które dostarczy dużej części mikro i makro elementów.

Sałatka jarzynowa z majonezem

Najgorsze błędy popełniane podczas przygotowywania sałatki jarzynowej

CZYTAJ DALEJ

Choć mogłoby się wydawać, że ugotowanie jajek na miękko jest zadaniem banalnie prostym, aby uzyskać sukces. należy znać kilka informacji, a także trików. Inaczej można skończyć z jajkami na twardo, które są również smaczne, jednak nie zawsze ma się na nie ochotę. Oto poradnik jak ugotować jajko na miękko.

Czas gotowania dostosuj do wielkości jajka

Wśród jajek wyróżnia się trzy główne kategorie wielkości: S. M i L. Jajka "S" mają maksymalnie do 5 cm wysokości i należy gotować je około 3,5 minuty. Wtedy żółtko pozostanie płynne, a białko smakowicie się zetnie.

Średnie jajka ze znakiem "M" na skorupce mają około 6 cm wielkości i wymagają już 4,5 minuty gotowania. Duże jajka "L" dochodzą nawet do 7 cm wielkości, a po włożeniu do garnka z wodą należy gotować je mniej więcej 5,5 minuty.

Jak gotować jajka na miękko?

Podstawą jest duży garnek, w którym jajka będą całkowicie zakryte wodą. Jeśli jajko będzie wystawać ponad powierzchnie wody może się nierównomiernie ugotować. W efekcie część białka może być dalej niedogotowana, czego niektórzy nie są w stanie w żaden sposób zdzierżyć. Dlatego dobrze dobierz ilość wody.

Czas gotowania zaczyna się liczyć od momentu, gdy woda wokół jajek zaczęła wrzeć. Jeśli gotuje się wiele sztuk na raz, należy pamiętać o odpowiedniej kontroli palnika - woda cały czas powinna się gotować, aby jajka ugotowały się w należyty sposób.

Jeśli woda zbyt mocno wrze i jajka podskakują, co stwarza ryzyko popękania skorupek, delikatnie zmniejsz moc płomienia. Do wody możesz wlać również odrobinę soku z cytryny, aby upewnić się, że skorupki wytrzymają wysokie ciśnienie w ich wnętrzu.

Przed gotowaniem wyjmij jajko z lodówki

Jeśli zamierzasz gotować jajka za jakiś czas, wyciągnij je z lodówki przynajmniej 30 minut przed gotowaniem. Jajka powinny w tym czasie nabrać temp. pokojowej, co usprawni gotowanie, przyspieszy je, a także pozwoli uzyskać oczekiwany efekt. Gotując zimne jajko, ryzykuje się pękającą skorupkę, czy niedogotowanie.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić aksamitną jajecznicę z dodatkiem majonezu. Ten tekst pokazuje sposób babć na przywierające do garnka mleko.

Barszcz z uszkami

Źródło zdjęcia: canva/woyzzeck, Getty Images

NAJGORSZE polskie potrawy, obcokrajowcy nie chcą ich tknąć. Nr 4 podzieli wszystkich Polaków

Slajd 1 z 6

ZIMNE NÓŻKI W GALARECIE

Mięso z nóg wieprzowych zatopione w galarecie to nasz przysmak - najlepiej smakuje oczywiście podany z zimnym trunkiem. Jednak obcokrajowcy nie mają do nich sentymentu, konsystencja i pomysł na danie skutecznie ich odstrasza.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kulinarneprzeboje

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >