Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ile soli powinno się wsypać do ogórków małosolnych? Patent Babci Stasi zawstydzi kucharzy
Monika Dec
Monika Dec 08.05.2023 21:37

Ile soli powinno się wsypać do ogórków małosolnych? Patent Babci Stasi zawstydzi kucharzy

ogórki małosolne
canva/shaith

Babcia Stasia jest mistrzynią w robieniu ogórków małosolnych. Nie mają one przed nią żadnych tajemnic. Smaczna i zdrowa przekąska wcale nie jest trudna do zrobienia. Należy się jednak trzymać kilku zasad m.in. tej dotyczącej ilości soli.

Ile soli należy wsypać do ogórków małosolnych?

Ogórki małosolne są jednym z pierwszych smaków lata, być może dlatego wielu z nas daży je takim sentymentem. Odwieczny dylemat brzmi: ile soli do nich sypać. Według zapisków babci Stasi, ogórki małosolne wychodzą najlepsze, gdy dodajemy łyżkę soli na litr wody.

Warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej soli. Zdaniem znawców najlepiej sięgnąć po niejodowaną sól kamienną. Nie zawiera antyzbrylacza, który może popsuć smak ogórków małosolnych oraz jodu, który może przedłużyć fermentację przetworu. Niezłym wyborem może okazać się też sól himalajska. Jest ona bogata w cenne składniki odżywcze takie jak: żelazo i cynk. Poniżej podajemy niezastąpiony przepis Babci Stasi na ogórki małosolne.

 

 

 

 

Poszedł do najgorszej restauracji w Zakopanem. Szok co znalazł w jedzeniu

Niezawodny przepis babci Stasi na ogórki małosolne

Lista składników:

  • 1 kg ogórków
  • 2 litry wody
  • 2 łyżki soli 
  • 8 ząbków czosnku
  • 4 gałązki kopru
  • korzeń chrzanu

Sposób wykonania:

Dokładnie umyj ogórki i ułóż je ciasno w słoju lub kamionkowym naczyniu. Dodaj koper, chrzan i czosnek. W garnku gotujemy wodę wraz z solą i zalewamy nią ogórki. 

Jeśli zdecydowałeś się na kamionkowe naczynie, ułóż w nim naprzemian ogórki, kope, chrzan i czosnek. Przysmak powinien być gotowy już następnego dnia. Smacznego!


 

O czym należy pamiętać przygotowując ogórki małosolne?

Przygotowując ogórki małosolne wystrzegaj się błędów. Przekąska nie będzie nadawać się do spożycia, jeśli wybierzemy do niej stare i grube ogórki. Zdecydowanie lepiej jest sięgać po młode warzywa, szczególnie na początku sezonu. Warto wystrzegać się również zbyt długiego “kiszenia” ogórków. Smakowite małosolne otrzymacie już po 1-2 po zalaniu ich zalewą.

Na naszej stronie znajdziecie również inne ciekawe przepisy na ogórki m.in. w zalewie gyros lub curry.

Tagi: Ogórki