Smakosze.pl
Idealny rosół

gbh007, Getty Images

Jak długo należy gotować rosół

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Rosół jest wiekową zupą, która na polskich stołach pojawia się od wielu lat. Mimo wszystko mnóstwo kucharzy amatorów ciągle nie wie co zrobić, aby ugotować ją w idealny sposób. Poniżej prezentujemy metody stosowane już z

Ugotowanie idealnego rosołu nie jest proste. Kucharz, który podjął się takiego zadania, musi zwrócić uwagę na wiele zmiennych. Najważniejszy jest duży garnek - każdy składnik musi mieć miejsce, aby gorąca wodą z łatwością mogła go opłukiwać. 

Nasze babcie gotują go od dziesiątek lat, więc mogły wypracować kilka metod, które pozwalają osiągnąć mistrzowski poziom. Wystarczy zastosować się do poniższych porad, a zupa ta będzie aromatyczna, wysycona smakiem i przejrzyście klarowna.

Jak ugotować klarowny rosół?

Zanim zaczniemy generalne gotowanie, mięso należy zblanszować. Dzięki temu pozbędziemy się szumowin, które wpływają na klarowność zupy. Aby tego dokonać, włóż mięso do garnka, zalej je zimną wodą i gotuj przez 15 minut. Po wszystkim odlej wodę i ponownie uzupełnij garnek płynem. 

Pamiętaj, aby dodawana na początku woda zawsze była zimna. Dzięki temu pory mięsa nie zamkną się, a jego smak przejdzie do wywaru. Równomiernie nagrzewanie produktów, w tym warzyw i przypraw, nada całemu daniu znacznie bogatszego i bardziej zrównoważonego smaku.

Rosół gotuje się wolno

Wywar z kurczaka jest zupą, którą należy gotować jak najwolniej. Wysoki ogień i gwałtowne wrzenie przyspieszy proces obróbki, jednak negatywnie wpłynie na smak i zawartość substancji odżywczych. Płomień powinien być niewielki, a garnka nie wolno zakrywać pokrywką. Czas gotowania całej zupy to nawet 6 godzin - minimalnie warto poświęcić na to około 3 godziny, aby uzyskać odpowiednią jakoś.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy zmiany, jakie zajdą w sklepach od 2 kwietnia - wiele produktów może całkowicie zniknąć z półek. W tym tekście z kolei prezentujemy produkty, które Magda Gessler sprzedaje w swoim sklepie internetowym za spore pieniądze.

Do gotującej się zupy nie wolno wkładać także zamrożonego mięsa. Przed dodaniem go do zupy, należy całkowicie go rozmrozić. Dzięki temu unikniemy ogromnej ilości szumowin, które mogą przedostać się z zamrożonych kawałków kurczaka czy wołowiny. 

Do rosołu dolewaj jedynie wrzątek

Gdy wszystkie składniki znajdują się w garnku, a gotowanie trwa od kilku godzin - pod żadnym pozorem nie wlewaj do nich zimnej wody. Szok termiczny może zniszczyć cały smak, jaki zbudowałeś na przestrzeni wielu ostatnich pracy w kuchni.

Jeśli mimo wszystko rosół wyszedł szary i pełno w nim szumowin, nie panikuj. Wlej do niego białko z jednego jajka, a gdy to zetnie się - wyłów je sitkiem. Białko ściągnie wszystkie szumowiny i rosół będzie smakowicie klarowny. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wedrowkipokuchni.com.pl; garneczki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >