Smakosze.pl
Taki rachunek powinien wzbudzić naszą wątpliwość

Money.pl; Canva / JoeGough

Jak gastronomia oszukuje klientów?

11 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Paragon w formie kartki z notatkami nie jest standardowym rachunkiem, który otrzymujemy po wizycie w restauracji. Okazuje się, że tego typu praktyki są niezgodne z prawem i grożą za nie kary. „Paragony kelnerskie” mogą być coraz częstszym zjawiskiem. Za ich sprawą restauracje unikają płacenia podatków.

Zazwyczaj po zjedzeniu posiłku w restauracji kelner przynosi nam paragon. Niekiedy naszym oczom może ukazać się kawałek kartki z odręcznie sporządzonymi notatkami. Warto pamiętać, że tego typu dokument nie jest równoznaczny z otrzymaniem paragonu.

„Paragony kelnerskie” w polskich restauracjach

Praktycznie po każdej legalnej transakcji klienci otrzymują paragon, który jest jej potwierdzeniem. Nie inaczej sytuacja wygląda w restauracjach. Jednak niektóre przybytki stosują niedozwolone praktyki.

Niedawno wspominaliśmy o tym, jak paragon z pizzerii wywołał nie lada konsternację. Klient jednej z restauracji również nie krył zdziwienia, gdy w jego ręce zamiast standardowego rachunku znalazła się kartka uzupełniona odręcznym pismem.

Mężczyzna podzielił się swoim doświadczeniem z portalem Money. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie rachunku wykorzystane powyżej. Okazuje się, że taki dokument nie jest tym samym co paragon fiskalny i daje on furtkę do oszustwa podatkowego.

- Z obserwacji rynku, jak również z informacji przekazanych przez obywateli wynika, że niektórzy podatnicy nie stosują się do obowiązku wydawania paragonów z kasy fiskalnej. Zauważalna jest praktyka wydawania klientom tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego, w miejsce paragonu fiskalnego - wyjaśnia mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, przytaczana przez portal Money.

Niepozorny paragon stwarza spore problemy

Jeśli w nasze ręce po płatności za posiłek nie trafia paragon fiskalny, wówczas najprawdopodobniej dany przychód restauracji nie jest opodatkowany. Pozwala to na ukrycie realnych dochodów lokalu.

Warto nadmienić, że „paragon kelnerski” może być wykorzystywany wyłącznie do rozliczeń restauratorów ze swoimi pracownikami. Tym samym nie jest dozwolone, by zastępował on standardowy paragon fiskalny.

- Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej. Wydanie rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego świadczyć może o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy - tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, przytaczana przez portal Money.

Nieprawidłowy paragon może oznaczać problemy dla właściciela restauracji, kierownika zmiany i kelnera. Z uwagi na straty wywołane przez pandemie, takie próby obejścia przepisów mogą zdarzać się częściej. Jakiś czas temu informowaliśmy o wzroście cen w lokalach gastronomicznych.

Paragon kelnerski nie jest tym samym co paragon fiskalny

Paragon kelnerski nie jest tym samym co paragon fiskalny

Canva / MNstudio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Ile zarabiają w gastronomii?

Restauracje

Ile można zarobić w gastronomii?

Czytaj więcej >

Restauracje

Zapadła decyzja ws. restauracji, która otworzyła się w trakcie lockdownu

Czytaj więcej >
Restauracje nie chcą ich sprzedawać

Restauracje

Kelnerzy nie chcą ich sprzedawać. Absurd w polskich restauracjach

Czytaj więcej >
Polacy w restauracji

Restauracje

Największe grzechy Polaków w restauracjach

Czytaj więcej >
Okropne zachowanie kelnera

Restauracje

Okrutne zachowania kelnera w restauracji

Czytaj więcej >
Nastolatek nie spodziewał się ataku

Restauracje

Nagły atak ptaka na jedzącego nastolatka

Czytaj więcej >