Smakosze.pl
Taki rachunek powinien wzbudzić naszą wątpliwość

Money.pl; Canva / JoeGough

Jak gastronomia oszukuje klientów?

11 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Paragon w formie kartki z notatkami nie jest standardowym rachunkiem, który otrzymujemy po wizycie w restauracji. Okazuje się, że tego typu praktyki są niezgodne z prawem i grożą za nie kary. „Paragony kelnerskie” mogą być coraz częstszym zjawiskiem. Za ich sprawą restauracje unikają płacenia podatków.

Zazwyczaj po zjedzeniu posiłku w restauracji kelner przynosi nam paragon. Niekiedy naszym oczom może ukazać się kawałek kartki z odręcznie sporządzonymi notatkami. Warto pamiętać, że tego typu dokument nie jest równoznaczny z otrzymaniem paragonu.

„Paragony kelnerskie” w polskich restauracjach

Praktycznie po każdej legalnej transakcji klienci otrzymują paragon, który jest jej potwierdzeniem. Nie inaczej sytuacja wygląda w restauracjach. Jednak niektóre przybytki stosują niedozwolone praktyki.

Niedawno wspominaliśmy o tym, jak paragon z pizzerii wywołał nie lada konsternację. Klient jednej z restauracji również nie krył zdziwienia, gdy w jego ręce zamiast standardowego rachunku znalazła się kartka uzupełniona odręcznym pismem.

Mężczyzna podzielił się swoim doświadczeniem z portalem Money. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie rachunku wykorzystane powyżej. Okazuje się, że taki dokument nie jest tym samym co paragon fiskalny i daje on furtkę do oszustwa podatkowego.

- Z obserwacji rynku, jak również z informacji przekazanych przez obywateli wynika, że niektórzy podatnicy nie stosują się do obowiązku wydawania paragonów z kasy fiskalnej. Zauważalna jest praktyka wydawania klientom tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego, w miejsce paragonu fiskalnego - wyjaśnia mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, przytaczana przez portal Money.

Niepozorny paragon stwarza spore problemy

Jeśli w nasze ręce po płatności za posiłek nie trafia paragon fiskalny, wówczas najprawdopodobniej dany przychód restauracji nie jest opodatkowany. Pozwala to na ukrycie realnych dochodów lokalu.

Warto nadmienić, że „paragon kelnerski” może być wykorzystywany wyłącznie do rozliczeń restauratorów ze swoimi pracownikami. Tym samym nie jest dozwolone, by zastępował on standardowy paragon fiskalny.

- Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej. Wydanie rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego świadczyć może o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy - tłumaczy Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, przytaczana przez portal Money.

Nieprawidłowy paragon może oznaczać problemy dla właściciela restauracji, kierownika zmiany i kelnera. Z uwagi na straty wywołane przez pandemie, takie próby obejścia przepisów mogą zdarzać się częściej. Jakiś czas temu informowaliśmy o wzroście cen w lokalach gastronomicznych.

Paragon kelnerski nie jest tym samym co paragon fiskalny

Paragon kelnerski nie jest tym samym co paragon fiskalny

Canva / MNstudio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Restauracje

Nieprzyjemny incydent w McDonald's

Czytaj więcej >

Restauracje

Niesamowity pomysł restauracji na Kaszubach

Czytaj więcej >
Pizza nad morzem kosztuje krocie

Restauracje

Horrendalne ceny za pizzę nad morzem

Czytaj więcej >

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Gofry warte małą fortunę

Restauracje

Najdroższy gofr nad Bałtykiem

Czytaj więcej >
Kelnerka uratowała dziecko

Restauracje

Bohaterskie zachowanie kelnerki w restauracji

Czytaj więcej >