Jak gotować mleko się, żeby się nie przypaliło i nie przywierało?
Mleko na pewno zawsze jest w kuchni każdego smakosza, bo ilość dań, które możemy z niego przygotować, jest ogromna. Chętnie dolewamy je go kawy, dla dzieci jest doskonałym dodatkiem do śniadaniowych płatków, a nieco starsi uwielbiają sentymentalne zupy mleczne z dzieciństwa.
Niestety, zwłaszcza w przypadku dłużej gotowanego mleka, w garnku często pojawia się cienka warstewka, która sprawia, że mleko może się przypalić. Można tego jednak łatwo uniknąć.
Mleko już nigdy się nie przypali, a garnek po jego gotowaniu umyjemy z łatwością
Mleko nie zawsze pijemy prosto z butelki czy kartonu. Wiele dań wymaga podgrzania białego napoju albo gotowania go przez dłuższą chwilę.
Wysoka temperatura i zbyt długie trzymanie garnka na ogniu sprawiają jednak, że białka mleka krzepną, przez co bardzo łatwo przywierają do dna naczynia. Zwłaszcza jeśli korzystamy z metalowych garnków. W efekcie tworzy się mleczny osad, który bardzo łatwo przypalić. Czasem wystarczy kilka sekund, by tak się stało.
Nasz babcie stosowały najlepszy trik
Warstewkę mleka z dna naczynia dość trudno usunąć podczas zmywania naczyń, a do tego w daniach może być wyczuwalny nieprzyjemny metaliczny posmak. Tak jak w przypadku wielu dań wystarczy jednak stosować odpowiednią technikę gotowania.
Już nasze babcie dobrze wiedziały, że przed zagotowaniem mleka warto wlać do naczynia nieco wody - wystarczą nawet 2 łyżki - i postawić garnek na ogniu.
Źródło: Pixabay/ SpencerWig
Gdy tylko zauważmy, że woda zacznie wrzeć, wylewamy ją i od razu napełniamy naczynie mlekiem. Tylko tyle wystarczy, aby warstewka mleka nie była trudna do usunięcia.
Tak niewielka ilość wody sprawi też, że płyn nie będzie się przypalać, a wszelkie mleczne dania będą smakować jeszcze lepiej. Dodatkowo można też natłuścić garnek neutralnym w smaku olejem - np. słonecznikowym lub rafinowanym rzepakowym, by mieć pewność, że nalot na dnie naczynia na pewno się nie pojawi.
Chcesz wiedzieć jakie konsekwencje niesie za sobą picie mleka? Przeczytaj ten artykuł. O niesamowitych właściwościach mleka zsiadłego dowiesz się z kolei z tego materiału.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: haps.pl l