Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak gotować ziemniaki, które dodajemy do zupy?
Adam Moskal
Adam Moskal 24.11.2021 01:00

Jak gotować ziemniaki, które dodajemy do zupy?

Zupa
canva.Saaster, Getty Images

Jak praktycznie codziennie spokojnie gotujesz zupę i nagle stajesz przed trudnym wyborem - dodać ziemniaki teraz, czy ugotować je osobno? Wiele osób instynktownie decyduje się na pierwsze rozwiązanie, jednak wcale nie jest najlepsze. Po kilku godzinach ugotowane kartofle zmieniają swój smak na gorszy, co może negatywnie wpłynąć na całą przyjemność z jedzenia.

Wiele zup bez ziemniaków nie byłoby tak satysfakcjonujących podczas pałaszowania. Kartofle, po należycie długiej obróbce termicznej, rozpadają się i uwalniają dużą ilość skrobi. W taki sposób zagęszcza się zupę bez konieczności dodawania kalorycznej śmietany czy niezdrowej zasmażki.

U niektórych pojawia się jednak ciekawe pytanie: Czy kartofle należy gotować ze wszystkimi innymi składnikami, czy może osobno i dodawać je na sam koniec? W poniższym artykule postaraliśmy się rozwiązać ten poważny kulinarny problem.

Jak gotować ziemniaki do zupy?

Największym mankamentem ugotowanych kartofli jest ich zmiana smaku po kilku godzinach od przygotowania. Pyrki nabierają wtedy specyficznego posmaku, który nie każdemu może pasować. Jeśli znajdują się one w zupie, praktycznie cała zawartość garnka jest wtedy dla takich osób niezjadliwa.

Dlatego wielu profesjonalnych kucharzy zaleca, aby kartofle zawsze gotować osobno i dodawać je do porcji zupy na samym końcu, bezpośrednio przed podaniem. Łatwiej wtedy dostosować również ich ilość, ponieważ wiemy, ile osób poprosiło o porcje ziemniaków.

Ziemniaki w mundurkach czy bez?

Praktycznie wszystkie warzywa i owoce skrywają najwięcej wartości odżywczych zaraz pod skórką, więc nie warto za każdym razem ich obierać. Podobnie ma się sprawa z ziemniakami, które wrzuca się do wody.

Pokrojone na mniejsze kawałki bulwy bez skórki wyjątkowo szybko tracą witaminy i minerały, które są wypłukiwane przez wrzącą wodę. Można w znacznym stopniu zahamować ten proces - wystarczy nie obierać kartofli przed ugotowaniem. Warto je oczywiście dobrze wyczyścić pod bieżącą wodą, żeby kurz i ziemia nie dostały się do zupy.

Kwaśne produkty dodawaj zawsze na końcu

Ci, którzy nie dbają o zmianę smaku ziemniaków, ponieważ zupa i tak zostanie zjedzona w całości jeszcze tego samego dnia, powinni zapamiętać bardzo ważną zasadę. Gotując kwaśne zupy, jak szczawiowa, ogórkowa czy żur, wszystkie kwaśne składniki powinny trafić do garnka po ugotowaniu wszystkich innych warzyw.

Kwaśne pH sprawia bowiem, że niektóre warzywa, szczególnie ziemniaki, potrzebują znacznie więcej czasu na uzyskanie całkowitej miękkości. W efekcie przyrządzenie zupy może trwać o wiele dłużej niż zwykle.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić charakterystyczną surówkę z kiszonych ogórków. Ten tekst wyjawia przepis na cudowny rozgrzewający krupnik.

Zupa z ziemniakami

Źródło zdjęcia: canva/OlgaMiltsova, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kobieta.interia Zapraszamy na nasz Instagram