Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-08-29T183448.021

canva/afro

Jak najszybciej sparzyć kapustę na gołąbki?

29 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Gołąbki to tradycyjna potrawa, bez której ciężko wyobrazić sobie polską kuchnię. Ważną czynnością podczas jej przyrządzania jest odpowiednie sparzenia kapusty. Okazuje się, że można to zrobić zupełnie inaczej niż nasze babcie, które wsadzały głąb kapusty do garnka z wodą.

Gołąbki to danie, które z pewnością powoduje szybsze bicie serca u niejednego smakosza. Niestety, jest ono dość pracochłonne, dlatego zdradzamy, co zrobić, aby przygotować je nieco szybciej. Z pewnością dzięki prostym trickom możemy przyśpieszyć jedną z kluczowych czynności - sparzenie kapusty.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak ekspresowo sparzyć kapustę na gołąbki?

Klasyczny sposób to nabicie główki kapusty na widelec i włożenie go do garnka z gorącą wodą. Można jednak to zrobić w zupełnie inny sposób. Warto wykorzystać do tego piekarnik!

Wytnij głąb kapusty i włóż go do rękawa do pieczenia. Dokładnie zawiąż rękaw z obu stron i włóż do rozgrzanego do 200 stopni C piekarnika. Piecz kapustę przez około 25 minut. Po tym czasie wyciągnij kapustę z rękawa. Jej liście powinny odchodzić same! Co ciekawe podobny efekt uzyskamy ... bez użycia ciepła! Szczegóły poniżej.

surówka z selera korzeniowego

Cudowna, obiadowa surówka z selera korzeniowego z ananasem

CZYTAJ DALEJ

Jak sparzyć kapustę na gołąbki w zamrażarce?

Innym dość zaskakującym sposobem na "sparzenie" liści kapusty jest włożenie tego warzywa do zamrażarki. Powinno być tam przechowywane przez 24 godziny.

Po tym czasie wyjmij kapustę, połóż na kuchennym blacie i poczekaj aż się całkowicie rozmrozi. Warzywo będzie idealnie miękkie, a jej liście będą łatwo odchodziły. Być może nie jest to najszybszy sposób na sparzenie kapusty, ale z pewnością warto go znać!

Na naszej stronie znajdziesz wiele wyśmienitych przepisów na gołąbki. Od tych tradycyjnych siostry Anastazji po nietypową grecką wersję tego przysmaku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: newsy gotujmy

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika DecAutor

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbieram dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuję, podróżuję i czytam książki. Chcesz się ze mną skon

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Kopytka

Porady

Co zrobić, by kopytka nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >

Porady

Ciasto na pizzę, które zawsze wychodzi

Czytaj więcej >

Porady

Jak ugotować ziemniaki w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak obrać czosnek bez wysiłku?

Czytaj więcej >
Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >