Jak prawidłowo smażyć pierogi?
Pierogi zwykle serwuje się gotowane. A czy próbowaliście już pierogów smażonych? Dzięki tej obróbce kulinarnej zyskują ciekawy smak, chrupiącą skórkę i zupełnie nowe oblicze. Jak smażyć pierogi? Nie ma w tym nic trudnego, jednak przedstawimy wam najważniejsze zasady. Kluczowe jest wcześniejsze ugotowanie pierogów.
Smażenie sprawia, że pierogowe ciasto przyjemnie chrupie i doskonale smakuje. W ten sposób zwykle przyrządza się pierogi z wytrawnym farszem. Świetnie smakują smażone pierogi z mięsem, kapustą i grzybami czy ruskie. Na patelni można odgrzać pierogi, dzięki czemu nie tylko będą ciepłe, ale też staną się pyszne.
Jak smażyć pierogi?
Smażenie nie zastępuje gotowania pierogów, bo smażymy tylko pierogi ugotowane. Po wyjęciu ich z gorącej wody rozkładamy je na talerzu i studzimy. Najlepiej ułożyć je w pojedynczej warstwie na talerzu posmarowanym olejem, tak by pierogi nie stykały się ze sobą.
Gdy pierogi będą już chłodne i nie będzie na nich śladów wody, możemy przystąpić do smażenia. W tym celu na patelni rozgrzewamy olej lub klarowane masło. Na gorący tłuszcz kładziemy pierogi i smażymy je na średnim ogniu, by ładnie zrumieniły się z dwóch stron.
Zbyt niska temperatura smażenia sprawi, że pierogi będą przywierać do patelni i zaczną pękać. Zbyt wysoka spowoduje przypalenie się pierogowego ciasta.
Smażenie na głębokim tłuszczu
Szybszą metodą smażenia pierogów, jest wrzucenie ich na głęboki tłuszcz. Wtedy równomiernie usmażą się jednocześnie ze wszystkich stron.
Na rozgrzany, głęboki olej również wkłada się ugotowane i wystudzone pierogi. W czasie smażenia można je obrócić, by usmażyły się równomiernie.
Po usmażeniu, pierogi należy wyjąć na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami i osączyć z je z nadmiaru tłuszczu.
Jeśli szukasz dokładnych przepisów na pierogi, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu np. recepturę na pierogi ze słodką kapustą i grzybami , a także na pierogi ruskie .
Źródło zdjęcia: canva/Leung Cho Pan
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: przepisy