Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać chrzan, żeby się nie zepsuł? 1 zasada jest na wagę złota
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 07.04.2023 11:12

Jak przechowywać chrzan, żeby się nie zepsuł? 1 zasada jest na wagę złota

tarty korzeń chrzanu
Canva / Torring

Chrzan jest ważnym produktem, jeśli chodzi o polską kuchnie. Szczególne miejsce na stole zajmie podczas świat wielkanocnych. Aby żaden kawałeczek się nie zmarnował, należy go przechowywać w odpowiednich warunkach. Warto wiedzieć, że ta roślina nader lubi wilgoć oraz chłodniejsze temperatury.

Chrzan w polskiej kuchni znamy pod różnymi postaciami

Chrzan w sklepach dostępny jest w różnych formach. Co dzielniejsi postawią na korzeń w całości, by zetrzeć go samodzielnie w domu. Ci zabiegani kupią raczej na gotowy produkt w słoiczku. Niezależnie od dokonanego wyboru, chrzan trzeba trzymać w odpowiednich warunkach.

 

Żaden majonez. Lewandowska robi faszerowane jajka z jednym z najzdrowszych składników

Jak we właściwy sposób przechowywać chrzan?

Korzenie chrzanu lubią chłód i wilgotne powietrze.Z tego względu doskonale będą się czuły przechowywane w lodówce. Aby zapewnić im jak najlepsze warunki, można wręcz włożyć je do torebki wyłożonej wilgotnym ręcznikiem papierowym. Korzenie przedtem należy jednak dokładnie umyć i osuszyć

Większą ilość chrzanu można trzymać w piwnicy. W tym celu korzenie umieszczamy luźno w drewnianych skrzynkach. Następnie zasypujemy je czystym piaskiem i pozostawiamy w pomieszczeniu. Panująca w nim temperatura powinna oscylować w granicach 0-3 stopni.

Chrzan kupowany w słoiczku jest dosyć wytrzymałym produktem spożywczym. W lodówce może spędzić nawet do 4 miesięcy. Warto jednak mieć świadomość, że z biegiem czasu traci swój charakterystyczny smak i aromat. Idealnie jest więc zużyć napoczęty słoiczek w ciągu 3-4 tygodni.

Chrzan, który przechowujemy w otwartym słoiczku najlepiej co jakiś czas kontrolować. Nikt nie chce spożywać żywności, której świeżość pozostawia cokolwiek do życzenia. Czynnikiem alarmującym jest jego barwa. Kiedy chrzan zaczyna wyraźnie ciemnieć, należy go niestety wyrzucić.

Co jeszcze warto wiedzieć o przechowywaniu chrzanu?

Chrzan można bez najmniejszych problemów zamrozić. Jeśli macie dużą jego ilość to idealny sposób za przedłużenie jego przydatności do spożycia. Dokładnie oczyszczone i osuszone kawałki wystarczy powkładać do woreczków foliowych przeznaczonych do mrożenia. Taki chrzan w zamrażarce może spędzić długie miesiące, a przy tym zachować swój cały smak i aromat.

Poza mrożeniem istnieje jeszcze jedna skuteczna metoda na przechowywanie chrzanu. Można go ususzyć, zupełnie jak grzyby. Pokrój korzeń w krążki, nawlecz na nitkę i powieś w ciepłym suchym i przewiewnym miejscu. Aby skorzystać z przyprawy, wystarczy zalać ją niewielką ilością wody.

Niezależnie od tego, jak chcemy wykorzystać chrzan, należy kupić produkt dobrej jakości. Na targach i w warzywniakach dostępny jest on cały rok. Szczyt sezony przypada jednak na początek wiosny, co zgrywa się idealnie z przygotowywaniem wielkanocnych dań.

Dobry, świeży chrzan charakteryzuje się jędrnymi korzeniami. Nie mogą one nosić śladów pleśni oraz podejrzanych przebarwień. Wyschnięta i wysuszona roślina oznacza z kolei, że jej zbiór nastąpił jakiś czas temu i zdążyła się już zestarzeć. Kolejnym czynnikiem, który dyskwalifikuje chrzan z zakupów są pojawiające się na nim kiełki. Tarty chrzan podkręci smak tradycyjnej jarzynowej sałatki. Zupa chrzanowa Ani Starmach to idealny przepis na wykorzystanie tego aromatycznego dodatku.

miseczka tartego chrzanu.png
Canva / 5PH