Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Makłowicz wyjawił sekret żurku. „Bez tego jest nędzny”

Makłowicz wyjawił sekret żurku. „Bez tego jest nędzny”

Żurek Roberta Makłowicza
canva/pawelwizja; IG/robertmaklowicz_official

Żurek za chwilę zagości na naszych stołach. Nim jednak zabierzemy się za jego przygotowanie, warto sprawdzić, które przyprawy są konieczne, by wydobyć smak dania. Robert Makłowicz stawia na czosnek, bez którego nie wyobraża sobie gotowania tego przysmaku. Dotarliśmy do jego receptury.
 

Jaki żurek Robert Makłowicz uznaje za niesmaczny?

Żurek można przygotować zarówno w wersji postnej, jak i na białej kiełbasie, żeberkach czy wędzonce. Konieczny jest też dobre jakości zakwas żytni, najlepiej sporządzony w domu. Nie obejdzie się też bez przypraw takich jak ziele angielskie, liście laurowe czy majeranek.

Robert Makłowicz wyjawił, że jego zdaniem żurek nie może być też pozbawiony solidnej porcji czosnku:

Przyznam się szczerze, jeśli nie czuję intensywnego smaku czosnku w żurze, to taki żur mam za nic. To po prostu jest jakiś nędzny i straszny żureczek — powiedział w jednym z wywiadów.

Czosnek rzeczywiście uznawany jest za jeden z podstawowych składników tradycyjnej zupy. Pozostałe dodatki jednak stanowią kwestię dyskusyjną.

Zapomnij o tarce. Chrupiące placki ziemniaczane zrobisz w 10 minut

Czego nie powinien zawierać żurek?

Na temat żurku wypowiadała się także Magda Gessler. Restauratorka również przestrzegała przed popełnieniem błędu podczas przyrządzania wielkanocnego dania. Jej zdaniem z kolei niedopuszczalne jest dodawanie do kwaśnej zupy śmietany.

Tego składnika trudno doszukać się też w recepturze Roberta Makłowicza, która z pewnością zaskoczy was bogatym i głębokim smakiem mięsa i wspomnianej już zdrowej przyprawy.

Przepis na żurek Roberta Makłowicza

Receptura kucharza podróżnika wymaga solidnego zaopatrzenia spiżarki i poświęcenia kilku godzin na przygotowanie, ale efekt wart jest wysiłku. Jeśli lubicie wielkanocną zupę, musicie przetestować tę odsłonę.

Składniki:

  • 2 litry zimnej wody
  • 500 g żeberek wędzonych
  • 100 g boczku wędzonego
  • 100 g wędzonej szynki
  • 500 ml zakwasu
  • 1 średnia cebula
  • 6 ząbków czosnku
  • 5 ziemniaków, średniej wielkości
  • 50 g masła
  • 50 g mąki
  • 1-2 łyżki majeranku
  • 3-5 ziaren ziela angielskiego
  • 2-3 liście laurowych
  • sól i pieprz w ilości do smaku

Jak przygotować wyborny żurek? Robert Makłowicz używa czosnku

W dużym garnku umieszczamy żeberka oraz ziele angielskie i liście laurowe. Zalewy wodą i doprowadzamy do wrzenia, po czym gotujemy około 60 minut, w trakcie zbierając szumy.

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. Szynkę i boczek także rozdrabniamy w podobny sposób. Warzywa wrzucamy do garnka z zupą i gotujemy, aż zmiękną. Wtedy dodajemy szynkę.

Smak żurku podkreślą też boczek i smażona cebulka

Boczek podsmażamy na odrobinie masła wraz z posiekaną cebulą. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez prasę czosnek oraz mąkę. Mieszamy do uzyskania konsystencji zasmażki, po czym wlewamy chochlę bulionu z żeberek.

Spłukujemy nią cała zawartości patelni wprost do garnka z żurkiem. Wlewamy też zakwas. Danie doprawiamy solą, pieprzem i majerankiem. Podajemy z białą kiełbasą, jajkiem i posiekaną natką pietruszki.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na wielkanocne przysmaki. Oprócz żurku polecamy znakomitą sałatkę jajeczną. Być może skusi was też receptura na roślinną wersję sernika krakowskiego — do złudzenia przypomina oryginał.

Żurek Roberta Makłowicza jest pyszny.png
canva/Dar1930

Źródło: horecatrends