Jak przechowywać kiszone ogórki po otwarciu? 1 czynność jest arcyważna
Domowe kiszone ogórki mogą miesiącami stać na półkach w spiżarni. Co jednak począć z nimi po otwarciu słoika? Aby zapobiec zepsuciu się warzyw konieczne jest trzymanie ich w lodówce. To jednak nie jedyny warunek, jaki należy spełnić.
Po otwarciu ogórki szybko pleśnieją
Właściwe przechowywanie żywności ma niebagatelny wpływ na jej jakość i zdatność do spożycia. Nie zawsze jednak mamy 100 procent pewności, jak prawidłowo należy to robić. Dla niektórych zaskoczeniem może być fakt, że kiszone ogórki po otwarciu bezwzględnie trzeba przechowywać w lodówce. Zostawienie ich w temperaturze pokojowej bardzo szybko doprowadzi do powstania pleśni.
Czy ziemniaki tuczą? Dietetyk nie ma żadnych wątpliwościJak przechowywać otwarty słoik kiszonych ogórków?
Kiszone ogórki po zalaniu zalewą i szczelnym zakręceniu można przechowywać nawet 12 miesięcy. Po otwarciu słoika czas ten momentalnie ulega skróceniu. Napoczęte warzywa do spożycia nadawać się będą maksymalnie przez 3 miesiące, pod warunkiem, że trafią do lodówki. O czym warto pamiętać, poza przechowywaniem ich w lodówce?
Kiszonych ogórków nie przekładamy ze słoika do innego naczynia. To, w którym zostały przyrządzone jest do ich trzymania najlepsze. Pod żadnym pozorem nie wymieniamy ani nie wylewamy otaczającej je zalewy. Grozi to zmarnowaniem całego słoika przetworu.
Kiszone ogórki zawsze powinny być w całości przykryte zalewą. Część, która wystaje ponad powierzchnię narażona jest na szybsze zepsucie. Warzywa miękkie, pokryte nalotem i roztaczające nieprzyjemny zapach niestety nie nadają się do jedzenia i konieczne jest ich wyrzucenie.
Słoik z kiszonymi ogórkami musi być szczelnie zamknięty. Dzięki temu do wnętrza nie dostaną się żadne zanieczyszczenia i drobnoustroje. Przy okazji warzywa nie będą chłonąć innych lodówkowych aromatów, ani roztaczać własnego, charakterystycznego zapachu. Trzymając się tych zasad mamy duże szanse na maksymalne przedłużenie terminu przydatności ogórków.
O czym jeszcze pamiętać przechowując kiszone ogórki?
Zabójcze dla każdej żywności są bakterie i drobnoustroje. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak przez nieuwagę możemy wprowadzić je do opakowania z jedzeniem. Na jakie niefrasobliwe działanie są narażone kiszone ogórki i na co zwracać baczną uwagę?
Ogórków kiszonych ze słoika nie należy wyjmować palcami. Na dłoniach mamy bowiem całą masę niewidocznych zanieczyszczeń. Wydobywając ogórki ręcznie z łatwością przenosimy zarazki do wnętrza słoika. W tym celu lepiej więc posłużyć się widelcem.
Sam sztuciec nie wystarczy, aby zażegnać zagrożenie. Pamiętajmy, by za każdym razem był on czysty. Nie używajmy widelca, którym wcześniej nabieraliśmy inny rodzaj żywności. Resztki jedzenia z pewnością zostaną w zalewie z kiszonymi ogórkami, co może im wyłącznie zaszkodzić.
Uważajmy także, aby do kiszonek nie dostała się ślina. Oblizany odruchowo widelec koniecznie umyjmy pod bieżącą wodą przed ponownym zanurzeniem go w słoiku. Niedopuszczalne jest także picie zalewy prosto z naczynia z ogórkami kiszonymi. Jeśli mamy taką ochotę, lepiej odlać niewielką porcję do osobnej szklanki. Sprawdź czy należy obawiać się piany na ogórkach kiszonych. Warzywa te są głównym składnikiem obłędnej obiadowej surówki.