Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak przechowywać wędlinę, aby nie była obślizgła? Nie każdy zna te zasady
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 19.02.2024 11:21

Jak przechowywać wędlinę, aby nie była obślizgła? Nie każdy zna te zasady

wędlina
Canva

Każdy uwielbia świeże wędliny, ale nie każdy wie, jak odpowiednio je przechowywać. Poznaj kilka zasad, a twoja ulubiona szynka nie będzie obślizgła. Dzięki nim unikniesz poważanych konsekwencji. 

Wędliny podstawą kanapek

Każdy z nas uwielbia, zjeść na śniadanie kanapki, nie tylko ze świeżym pieczywem, ale także ze świeżą wędliną. Doda ona kanapce nie tylko sytości, ale i niepowtarzalnego smaku. Oczywiście, aby tak było szynka, musi być świeża. 

Często zdarza się, że nawet przechowywana w lodówce potrafi się szybko zepsuć. Możesz temu zapobiec, stosując zasady z dalszej części artykułu, które dotyczą jej odpowiedniego przechowywania. Przeczytaj i zastosuj je w swojej kuchni. Już nigdy nie będziesz mieć do czynienia z niebezpieczną szynką. 

szynka.jpg
Canva/@Olga Kriger
Moja rodzina szaleje za bułeczkami gyros. Zawsze piekę więcej niż jedną blaszkę

Błąd może wiele kosztować

Złe przechowywanie wędliny może doprowadzić do jej zepsucia. Bardzo trudno rozpoznać, czy szynka nadaje się jeszcze do spożycia. Zjedzenie nienadającej się już wędliny może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. A ono jest bardzo niebezpieczne na zdrowia człowieka. 

Jak poprawnie przechowywać wędliny?

Możesz uniknąć zatrucia, stosując kilka metod. Dotyczą one głównie przechowywania wędlin. To właśnie po trafieniu do naszej lodówki psują się najczęściej. 

Pierwsza zasada dotyczy opakowania. Wędlina musi mieć dostęp do powietrza, dlatego nigdy, nie przechowuj jej w szczelnych pojemnikach lub plastikowych workach. Najlepiej przechowuj ją w pergaminie lub ściereczce. Dodatkowo wędliny powinny być przechowywane w niższych partiach lodówki. Z racji tego, że w tamtym rejonie panują najniższe temperatury.  

Druga kwestia dotyczy już samej wędliny. Ta w kawałku zachowa świeżość znacznie dłużej niż ta zakupiona w plasterkach. Kieruj się tym podczas zakupów, a być może uda ci się uniknąć zepsucia szynki. 

lodówka.jpg
Canva/@Odua Images
Tagi: Kuchnia