Smakosze.pl
Jak zrobić idealna jajka sadzone?

canva/studioist

Jak smażyć jajka sadzone? Wyjaśniamy krok po kroku, wyjdą idealnie

26 Lipca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Sprawdź, jak należy smażyć jajka sadzone. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku, dzięki czemu sadzone wyjdą idealnie. Istotna jest jedna sprytna sztuczka, a mianowicie przykrycie patelni pod koniec smażenia. Dzięki niej białko szybko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne.

Jajko sadzone to lubiany sposób przygotowywania jajek. Jest czymś pośrednim między gotowanym jajkiem, a jajecznicą. Jajka sadzone otrzymuje się szybciej niż gotowane, ale mają podobną konsystencję. To przyspieszenie jest możliwe dzięki wybiciu jajek na patelnię. Niby proste, ale można tu popełnić kilka błędów. Zobacz więc, jak należy smażyć jajka sadzone.

Babciny przepis na kotlety mielone. Zawsze pamiętaj o 2 zasadach

Babciny przepis na kotlety mielone. Zawsze pamiętaj o 2 zasadach

CZYTAJ DALEJ

W jaki sposób smażyć sadzone jajka?

Idealne i najsmaczniejsze jajko sadzone ma ścięte białko i płynne, tylko powierzchniowo ścięte żółtko. Białko powinno być ścięte, jednak bez przysmażeń. Jak osiągnąć ten smaczny ideał?

Jajka najlepiej smażyć na patelni pojedynczo, bo wtedy zachowują ładny kształt. Najlepiej użyć małej patelni, by jajka nie rozlały się zbyt mocno.

Po umyciu jajko wybijamy do miseczki, by upewnić się, że jest świeże. Patelnię rozgrzewamy na średnim ogniu i wylewamy na nią trochę oleju lub kładziemy odrobinę masła.

Teraz ostrożnie wylewamy jajko na patelnię, uważając, by żółtko się nie rozlało. Białko powinno od razu zacząć się ścinać od spodu. Jednak nie powinno smażyć się zbyt szybko. Gdy pojawiają się w nim pęcherzyki, trzeba przykręcić ogień.

Jeśli temperatura smażenia jest już odpowiednio ustalona, przykrywamy patelnię i smażymy jajko na średnim ogniu. Czekamy na moment, aż białko całkowicie będzie ścięte, a żółtko pozostanie płynne, ewentualnie zetnie się tylko powierzchniowo, pokrywając się białawą błonką. Jajko jest gotowe.

Jajka sadzone — kilka wskazówek

W czasie smażenia jajek sadzonych nie należy obracać na drugą stronę. Inaczej szybko się zetną i cały pożądany efekt płynnego żółtka zostanie zniszczony.

Jajka sadzone najlepiej jest oprószyć przyprawami pod koniec smażenia lub przed podaniem. Dzięki temu żółtko nie będzie miało przebarwień.

Jajko sadzone można podać na śniadanie, np. na tostach, a także na obiad np. z gotowanymi ziemniakami i zsiadłym mlekiem lub z kaszą gryczaną i zeszkloną cebulką.

Sprawdź, na czym smażyć jajka sadzone, a także, jak zrobić jajka sadzone bez tłuszczu.

jajka sadzone

canva/Difydave

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ogórki kiszone

Porady

Nie wylewaj wody po ogórkach kiszonych. Dodaj ją do kaszy, efekty przejdą najśmielsze oczekiwania

Czytaj więcej >
kasza jaglana

Porady

Jak gotować kaszę jaglaną, by nie była gorzka? Prosty zabieg robi różnicę

Czytaj więcej >
jajka

Porady

Gdzie latem przechowywać jajka? Jak rozpoznać, że są nieświeże?

Czytaj więcej >
Orzechy włoskie - usuwanie skórki jest proste

Porady

Wrzuć orzechy włoskie na kilka minut do wrzątku. Efekt zachwyci niemal natychmiast.

Czytaj więcej >
Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów

Porady

Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów. Stary patent dziadka do dziś nie ma sobie równych

Czytaj więcej >
Jak wyciągnąć pestkę z brzoskwini?

Porady

Jak wyciągnąć pestkę z brzoskwini? 1 patent bije na głowę wszystkie inne

Czytaj więcej >