Jak smażyć wątróbkę, aby nie pryskała? Pod żadnym pozorem nie zapomnij o 1 kroku
Dziś powiemy wam, jak smażyć wątróbkę, aby nie pryskała. Problem ten jest dość powszechny, jednak by go uniknąć, pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o jednym kroku. Jest nim dokładne osuszenie wątróbki po płukaniu. Poznajcie też inne rozwiązania, które ułatwią przyrządzenie tego produktu.
Wątróbka skutecznie dzieli ludzi na dwie grupy — na tych, co się nią zajadają i tych, co jej nie tkną. Pierwsi, czyli smakosze wątróbki zwykle też wiedzą, jak ją przyrządzić, by smakowała znakomicie. To znaczy, była miękka, delikatna i soczysta.
Jednak każdemu mogą się zdarzyć problemy przy przyrządzaniu wątróbki. Jednym z nich jest pryskanie w czasie smażenia. Niby nic, ale potrafi ubrudzić nam całą kuchnię, więc mamy potem dużo sprzątania i czyszczenia. Jak uniknąć tej nieprzyjemności?
Co zrobić, by wątróbka nie pryskała w czasie smażenia?
Najpierw powiedzmy może, dlaczego wątróbka pryska w czasie smażenia, a wnioski pewnie wyciągniecie już sami. Otóż wątróbka zawiera w swoim składzie dużo wody, a przed przyrządzeniem zwykle ją płuczecie. Gdy wrzucicie ją na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, woda wprost z niej eksploduje.
Dlatego pamiętajcie, by po opłukaniu wątróbki, dokładnie osuszyć ją papierowym ręcznikiem. Dodatkowo też do jej przewracania na patelni nie używajcie widelca, lecz łopatki. Nakłucie wątróbki spowoduje bowiem, że wypłyną z niej soki i zacznie pryskać. Przy okazji wątróbka stanie się też mniej soczysta.
Jeśli mimo wszystko wątróbka pryska w czasie smażenia, możecie ją smażyć pod przykryciem. Pokrywkę warto jednak lekko uchylić, by woda się nie skraplała.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przyrządzając wątróbkę?
Wątróbkę przed opłukaniem warto oczyścić z błon i żyłek. Wtedy będzie się ją przyjemnie jadło. Po opłukaniu i osuszeniu większe kawałki należy pokroić w plastry o grubości do 2 cm.
Teraz wątróbkę można oprószyć pieprzem i mąką, a potem kłaść na patelnię ze średnio rozgrzanym tłuszczem. Do smażenia wątróbki idealnie nadaje się olej rzepakowy.
Wątróbkę należy smażyć ok. 3 minuty z jednej strony, a gdy się przyrumieni, delikatnie obrócić ją na drugą stronę i znów smażyć ok. 3 minuty.
Pod koniec smażenia wątróbkę należy oprószyć solą. Lepiej nie robić tego wcześniej, bo potrawa może wyjść zbyt twarda. Na naszej stronie znajdziecie też przepis Kuronia na wątróbkę smażoną, a także recepturę na wątróbkę w chrupiącej panierce.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jak zrobić idealnie delikatne i puszyste kluski leniwe? Zdradzamy najlepszy trick babci
Babcia Basia zdradziła sekret jej doskonałych gołąbków. Nigdy nie jadłeś lepszych
Doskonałe faszerowane pieczarki z suszonymi pomidorami. Smak lata
Źródło: przepisy