Smakosze.pl
Canva / wmaster890

Canva / ABedov

Jak szybko pokroić cebulę i nie uronić ani jednej łzy? Mamy najszybszy sposób

26 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Krojenie cebuli nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Niemal za każdym razem możemy być pewni szlochania nad szatkowanym warzywem. Jak pokroić cebulę bez łez? Najlepiej wcześniej schłodzić ją w lodówce lub zamrażarce.

Cebula to warzywo dodawane do rozmaitych potraw. Tym ważniejsza jest wiedza, jak pokroić cebulę bez łez. Dzięki naszym prostym poradom zaoszczędzicie sobie płaczu podczas przygotowywania warzywa. Szatkowanie cebuli już nigdy nie będzie problemem.

Dlaczego warto pić zakwas z buraków?

Dlaczego warto pić zakwas z buraków? Korzyści są nie do przecenienia

CZYTAJ DALEJ

Jak pokroić cebulę bez łez i jakie są przyczyny płaczu?

Krojenie cebuli jest jedną z najmniej przyjemnych czynności w kuchni. Jak pokroić cebulę bez łez? Na początek warto dowiedzieć się, jaka jest przyczyna łzawienia oczu.

Podczas krojenia cebuli uwalniany jest enzym, który w wyniku kontaktu z naszymi oczami wywołuje uczucie szczypania. Naturalną reakcją na takie zjawisko jest łzawienie. Jak mu zapobiec?

Najbardziej znanym sposobem na to, jak pokroić cebulę bez łez, jest schłodzenie warzywa. Półgodzinne leżakowanie z lodówce lub zamrażarce może działać cuda. W przypadku małej ilości czasu możemy wsadzić cebulę na kilkanaście minut pod zimną wodę. Takie działanie widocznie zredukuje obronną reakcję organizmu.

Jak pokroić cebulę bez łez za pomocą prostych trików?

Podstawą tego, jak pokroić cebulę bez łez, jest użycie odpowiednio ostrego noża. Dlaczego? Taki nóż nie miażdży włókien cebuli, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu wydzielaniu przez niekorzystnego związku.

Włączenie okapu kuchennego może być zbawienne, jeśli chodzi o to, jak pokroić cebulę bez łez. Urządzenie skutecznie wchłania uciążliwe zapachy oraz kłopotliwe związki. Dotyczy to również tego, który odpowiedzialny jest za płakanie nad cebulą.

Jeśli masz taką możliwość, wybierz cebulę czerwoną ponad białą. Ma ona znacznie mniejszą zawartość enzymu odpowiedzialnego za łzawienie oczu. Krojenie czerwonej cebuli jest dużo mniej uciążliwe.

Jeśli masz dostęp do siekacza do warzyw, użyj go. Cebula krojona za jego pomocą trafia od razu do szczelnie zamykanego pojemnika. Dzięki temu nasza styczność z problematycznym cebulowym zapachem jest zredukowana do minimum.

Canva / MSPhotographic

MSPhotographic

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Jak długo można przechowywać śledzie w lodowce?

  • Mrozisz surowe. czy ugotowane pierogi? Wiemy, jaki sposób jest najlepszy

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego do rosołu dodaje się opalaną cebulę?

Porady

Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

Czytaj więcej >
banan

Porady

Dlaczego warto zjeść banana przed snem? Jest lepszy niż mleko

Czytaj więcej >
ryby dietetyk

Porady

Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia

Czytaj więcej >
pierogi

Porady

Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie

Czytaj więcej >
Kapusta na gołąbki będzie idealna

Porady

Koniec z parzeniem kapusty na gołąbki we wrzątku. Zmiękczysz ją nawet bez wody

Czytaj więcej >
Wątróbka od Strzelczyka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka nie pryskała przy smażeniu? Strzelczyk pokazał niezawodny trik

Czytaj więcej >