Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak ugotować idealny rosół? Wyjaśniamy krok po kroku. Najważniejsze są 3 zasady

Jak ugotować idealny rosół? Wyjaśniamy krok po kroku. Najważniejsze są 3 zasady

Jak ugotować idealny rosół?
canva/valentynsemenov

Czy wiecie, jak ugotować idealny rosół? Złocistą, aromatyczną i niezwykle sycącą zupę uzyskacie, jeśli zadbacie o trzy szczegóły: wysokiej jakości mięso, dodatek odpowiednich warzyw i właściwy moment solenia. Bez nich danie nie będzie już tak smaczne.

Dobry rosół ma lekko żółty, nieco słoneczny kolor oraz bogaty i pełen niuansów smak. Nie może w nim więc zabraknąć treści, czyli smakowitych warzyw, odpowiednio skomponowanej mieszanki mięs oraz pełnych aromatu przypraw. Kluczowe aspekty sprawią, że danie posmakuje nawet najbardziej wybrednym.

Wiemy, jak ugotować idealny rosół? Kluczowe są trzy zasady

Z pozoru prosta potrawa nabierze jeszcze więcej smaku i aromatu, jeśli zadbamy o podstawowe kwestie takie jak proporcje składników, ich jakość i właściwa receptura. Nie wystarczy wrzucenie produktów do wody. Zachowanie trzech poniższych zasad zdecydowanie pomoże.

1. Dodajcie odpowiednio dużo warzyw

Jarzyny odpowiadają za kolor i bogactwo smaku rosołu. Zbyt mała ich ilość sprawi, że zupa wyjdzie mdła. Na 5 litrów wody przygotujecie 2 średnie marchewki, 1 niezbyt duży korzeń pietruszki, małego pora i pół średniego selera.

Nie zaszkodzi też ósemka kapusty włoskiej, która nada orzechowego posmaku oraz opalona w płomieniu palnika cebula, która pomoże sklarować zupę i doda dymnego aromatu. Niektórzy wrzucają jeszcze lubczyk lub natkę pietruszki, które nadają wywarowi głębi.

2. Nie żałujcie mięsa i zadbajcie o różnorodność

Warto wykorzystać różne rodzaje i połączyć drób z wołowiną, kaczką, a nawet podrobami. Istotne jest, by wybrane kawałki nie były zbyt chude. Tłuszcz jest nośnikiem smaku i bez niego zupa nie będzie smaczna. Pamiętajcie również o tym, by mięso włożyć do zimnej wody i zagotować wraz z nią — wtedy unikniemy powstania dużej ilości szumów.

3. Solimy zawsze na końcu

Włożenie mięsa czy warzyw do posolonej wody poskutkuje zatrzymaniem smaku produktów w ich wnętrzu. Podczas przygotowania rosołu naszym celem jest wydobycie ich na zewnątrz, do bulionu.

Aby więc nie uniemożliwiać uzyskania pożądanych efektów, solą zupę doprawiajmy bezpośrednio przed zakończeniem gotowania. Unikniemy w ten sposób również nieświadomego przesolenia potrawy.

Co jeszcze sprawi, że rosół będzie smakował fantastycznie?

Do zupy warto wsypać nieco pełnej charakteru kurkumy. Nie tylko wzbogaci ona smak dania, ale też sprawi, że będzie miało ono atrakcyjną złocistą barwę. Podobnie zadziała bogatsza w składniki mieszanka curry.

Czosnek czy imbir z kolei podkręcą smak w kierunku zwiększenia ostrości. Bulion z ich dodatkiem będzie przyjemnie rozgrzewający i sprawdzi się, gdy chcemy pomóc sobie w walce z chorobą. Pikantną zupę uzyskamy także, dodając świeżą papryczkę chili.

Po sprawdzone przepisy na rosół zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. patent na przyrządzenie go w piekarniku oraz przydatne wskazówki na temat przyrządzania bezmięsnej wersji tego dania.

Wiemy, jak ugotować idealny rosół
canva/Mariha-kitchen

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: