Smakosze.pl
Borowiki z doniczki

Scena z filmu zamieszczonego na YouTube na kanale HomeGrownPorcini

Jak uprawiać borowiki w doniczce?

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Borowiki są uwielbiane przez liczne grono smakoszu. Mało kto spodziewałby się, że wyborne grzyby można z łatwością uprawiać w doniczkach. Metoda jest bardzo prosta i każdy powinien sobie z nią poradzić. Doniczkowe borowiki możesz wykorzystać w rozmaitych daniach.

Nie da się ukryć, że borowiki są jednym z najbardziej smakowitych grzybów, które można znaleźć w polskich lasach. Czasami bardzo ciężko się na nie natknąć podczas wędrówek. Domowa uprawa jest sporym ułatwieniem.

Pyszne borowiki z doniczki

Borowiki są pożądane przez wielu wielbicieli rodzimej kuchni. Bez wątpienia ich obecność znacząco wpływa na walory smakowe naszych specjałów. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, gdzie można natknąć się na te wyborne grzyby.

Dziś pod lupę weźmiemy niekonwencjonalną metodę, która może wywołać u smakoszy ogromne zaskoczenie. Wszakże borowiki w doniczce nie są codziennością. Okazuje się, że bez problemu zasadzisz grzyby we własnym domu.

Aby zasadzić borowiki w warunkach domowych, musimy wcześniej przygotować specjalną miksturę. Receptura jest banalnie prosta. Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Czego dokładnie potrzebujemy?

  • 2 okazałe stare borowiki

  • 50 g świeżych drożdży

  • 4 l niechlorowanej wody 

(YouTube / HomeGrownPorcini)

Jak przyrządzić miksturę, która pozwoli nam uprawiać własne borowiki?

Na początku borowiki musimy rozdrobnić. Najlepiej zrobić to w maszynce do mięsa lub przy użyciu blendera. Tak przygotowane grzyby umieszczamy w sporym pojemniku. Wzbogacamy je o świeże drożdże oraz wodę. Dobrze sprawi się najzwyklejsza deszczówka.

Miksturę przykrywamy ściereczką i obstawiamy w ciemne miejsce. W takich warunkach przechowujemy mieszankę przez około dwa tygodnie. Kiedy czas dobiegnie końca, całość rozcieńczamy z 10 litrami wody. Specyfik wylewamy tam, gdzie chcemy, aby rosły nasze borowiki.

Borowiki potrzebują odpowiedniego podłoża

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że borowiki muszą być zasadzone na stosownym podłożu. Dzięki niemu grzyby będą rosły znacznie lepiej. W doniczce powinny znaleźć się różne elementy ściółki leśnej.

Dobrze sprawdzą się takie dodatki jak uschnięte liście, igły oraz kora. Rozlanie mieszanki do tak przygotowanej gleby powinno zaowocować pierwszymi borowikami już po dwóch tygodniach. Metoda została przedstawiona krok po kroku na YouTube na kanale HomeGrownPorcini. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia wykorzystane w artykule. Warto również wiedzieć, jak samodzielnie posadzić truskawki.

undefined

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: YouTube / HomeGrownPorcini; Genialne.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje w

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >

Porady

Proste sposoby na krojenie cebuli

Czytaj więcej >

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >