Smakosze.pl
Jajka sadzone wyjdą idealnie

Pexels / Mikhail Nilov

Jak usmażyć jajka sadzone?

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowite jajka sadzone są nie lada specjałem. Nietrudno natknąć się na osoby, które spałaszowałyby je z miłą chęcią. Niektórzy smażą jajka z dwóch stron. Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Jak zrobić idealne jajka sadzone?

Jajka sadzone uchodzą za jedną z najbardziej podstawowych potraw. Każdy przyrządza je odrobinę inaczej. Warto jednak zapoznać się ze sprawdzonym sposobem, który zawsze owocuje kulinarnym sukcesem.

Jak smażyć jajka sadzone?

Bez wątpienia jajka sadzone można uznać za absolutną klasykę. Potrawa jest bardzo prosta w przygotowaniu i nie zajmuje wiele czasu. Niedawno wspominaliśmy o tym, kiedy należy solić jajka sadzone. Tym razem skupimy się głównie na kwestii smażenia.

Zazwyczaj jajka sadzone smaży się z jednej lub dwóch stron. Mało kto spodziewałby się, że przewracanie specjałów na patelni nie jest potrzebne. Wystarczy po prostu usmażyć jajka w odpowiedni sposób. Od czego musimy zacząć?

Na początku musimy zaopatrzyć się w jajka. Oczywiście świeższe będą smakowały o wiele lepiej. Wówczas konsystencja białka jest gęstsza, a co za tym idzie całe danie będzie bardziej apetyczne. Jajka po wyjęciu z lodówki myjemy.

Umyte jajko rozbijamy do miseczki. W ten sposób unikniemy rozlanego żółtka, które w przypadku sadzonych smakołyków, nie zachęca do zajadania. Na patelni rozgrzewamy olej lub masło klarowane. Robimy to na niewielkim ogniu. 

Jajka wylewamy na patelnie. Jeśli nie chcemy, by białka się połączymy, smażmy je osobno. Skwierczenie jest oznaką zbyt wysokiej temperatury. Kiedy białko w większości się zetnie, wówczas możemy zastosować sztuczkę, która sprawi, że obracanie na drugą stronę będzie zbędne.

(Canva / Jacek27)

Prosty trik na idealne jajka sadzone

Białko blisko żółtka zetnie się, kiedy przykryjemy patelnię pokrywką. W ten sposób podwyższymy temperaturę bez ryzyka przypalenia naszych smakołyków. Po chwili nasze jajka sadzone powinny być gotowe. Nie pozostaje nic innego jak przystąpić do zajadania.

Oczywiście to, że obracanie jajka na drugą stronę jest zbędne, nie oznacza, że nie możemy tego robić. Takie rozwiązanie sprawdza się wtedy, gdy zależy nam na czasie. Na każdą stronę wystarczy kilkadziesiąt sekund smażenia.

Smakosze, którzy nie mają czasu na długie gotowanie, mogą wykorzystać jeszcze jedną sztuczkę. Mowa o smażeniu jajek sadzonych z użyciem pary. Na patelni z rozgrzanym masłem umieszczamy jajko i dodajemy trochę wody. Całość przykrywamy i chwilę czekamy. Po niedługim czasie jajka powinny być gotowe. Białka będą ścięte, a żółtko pozostanie płynne. Warto pamiętać, że niektóre eksperymenty z jajkami mogą być niebezpieczne.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: aniagotuj.pl; oddaszfartucha.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >
Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >