Jajka sadzone wyjdą perfekcyjnie
Canva.com / Peter Carruthers

Kiedy należy posolić jajka sadzone?

Smakowite jajka sadzone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Niektórzy smakosze mogliby sięgać po nie praktycznie codziennie. Każdy, kto uwielbia jajka sadzone, powinien wiedzieć, w którym momencie najlepiej je solić. Odpowiedź nie jest taka oczywista, a błąd może doprowadzić do kulinarnej katastrofy.

Jajka sadzone często goszczą na naszych stołach. Zajadamy się nimi w różnych porach dnia i z rozmaitymi dodatkami. Idealne jajka sadzone wymagają odrobiny wprawy. Jednak nie bez znaczenia są również zasady, których warto przestrzegać.

Jak zrobić idealne jajka sadzone?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista. Wszystko zależy od tego, na jakie jajka mamy ochotę. Warto zwrócić uwagę, że niektórzy smakosze lubią sadzone smażone z dwóch stron. Dziś jednak skupimy się na jajkach ze ściętym białkiem i płynnym żółtkiem.

Jakiś czas temu poruszaliśmy kwestię przygotowywania jajecznicy. Tym razem skoncentrujemy się na jajkach sadzonych. Kulinarny specjał jest nie lada pokusą dla smakoszy. Warto jednak pamiętać o niezwykle ważnych zasadach, dzięki którym smażenie zakończy się sukcesem.

Podczas smażenie jajek sadzonych niezwykle istotny jest dodanie soli w odpowiednim momencie. Najlepiej robić to dopiero na samym końcu. Jeśli płynne żółtko posypiemy solą w trakcie smażenia, wówczas pojawią się na nim nieapetyczne plamy.

Co można przyrządzić w prodiżu?Co można przyrządzić w prodiżu?Czytaj dalej

Oczywiście podobna zasada dotyczy również pieprzu. Warto zapamiętać, że w przypadku jajek sadzonych przyprawy dodaje się na końcu. Odbija się to także na smaku potrawy, który staje się bardziej wyrazisty.

Jajka w przepysznym wydaniu

(Canva / denizya)

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowywania jajek sadzonych?

Jajka sadzone przeważnie przygotowujemy na patelni. Istotny jest dobór tłuszczu. Dobrze sprawdza się masło klarowane. Dzięki niemu jajka będą o wiele bardziej smakowite. Jednak olej również jest nie najgorszym rozwiązaniem.

Tłuszcz musimy najpierw dobrze rozgrzać. Dopiero wtedy rozbijamy jajko na patelnię. Po chwili możemy zmniejszyć ogień. Dzięki temu specjał będzie lekko chrupiący, ale się nie przypali. Warto mieć na uwadze jeszcze jedną cenną wskazówką.

Nie da się ukryć, że niedostatecznie ścięte białko jest prawdziwą zmorą. Czasami nawet nasze największe starania nie przynoszą pożądanych rezultatów. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie pokrywki.

Wystarczy pod koniec smażenia patelnię przykryć pokrywką. Taki zabieg powinien sprawić, że białko dobrze się zetnie. Każdy, kto uwielbia jajka, powinien wiedzieć dlaczego, lepiej ich nie zajadać srebrnym widelcem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ale Meksyk; Kulinarne Przeboje

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł