Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jak wykorzystać w kuchni cząber?
Adam Moskal
Adam Moskal 17.02.2022 01:00

Jak wykorzystać w kuchni cząber?

Cząber
canva/scisettialfio, Getty Images

Cząber jest przyprawą znaną od wieków - już starożytni Rzymianie i Grecy doceniali jego zapach, smak i właściwości. Najlepiej komponuje się z różnymi fasolami, którym znacznie poprawia walory smakowe. Dodatkowo ułatwia trawienie tego typu produktów, zmniejszając ryzyko wystąpienia wzdęć.

Cząber nie jest obecnie zbyt popularną przyprawą w kuchni polskiej, lecz zdecydowanie warto ponownie zacząć go stosować. Dawniej nasi przodkowie często wykorzystywali go podczas gotowania prostych i sycących posiłków.

Poza wspaniałym aromatem, przypominającym nieco zapach macierzanki, cząber charakteryzuje się jeszcze jedną, bardzo istotną cechą. Mianowicie przyprawa pozytywnie wpływa na trawienie i zapobiega nieprzyjemnym wzdęciom.

Do czego dodawać cząber podczas gotowania?

Przede wszystkim cząber wrzucany jest do potraw z warzywami motylkowatymi, czyli strączkowymi, a także warzywami kapustnymi. W takim towarzystwie cząber może oddać to, co ma najlepsze.

Oczywiście podstawą w kontekście kulinarnym jest smak, który dzięki cząbrowi będzie znacznie lepszy, intensywniejszy i przyjemniejszy. Nawet niewielka ilość cząbru może dać niesamowity efekt.

Dobrze komponuje się również z daniami pełnymi grzybów, ziemniaków czy kiszonych ogórków. Niektórzy dodają cząber do zapiekanek z dużą ilością wędzonych mięs i żółtego sera.

Właściwości cząbru

Cząber poza pysznym smakiem, używany jest w gotowaniu z powodu właściwości łagodzących problemy gastryczne po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków. Dlatego paruje się go zwykle z fasolami i kiszoną kapustą.

Cząber ma właściwości przeciwbakteryjne, działa rozkurczowo, przeciwbiegunkowo, wiatropędnie, a także łagodzi stany zapalne układu pokarmowego. Pełny jest również sodu oraz potasu.

Podczas dorzucania zioła do dania, pamiętaj, aby nie rozdrabniać gałązek i liści na mniejsze kawałki. Rozkruszony cząber nabiera nieco gorzkiego posmaku, dlatego zawsze używaj z gałązek w całości.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak hodować czosnek w plastikowych butelkach. Ten tekst wyjawia przepis na cukinię marynowaną w miodzie i kurkumie.

Cząber

Źródło zdjęcia: canva/precinbe, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: beszamel.se.pl; wylecz.to

Zapraszamy na nasz Instagram